Świąteczne drzewko łączące w sobie ideę świąt i miłość do książek i bibliotek to już tradycja Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W tym roku na pomysłowość uniwersyteckich bibliotekarzy znów można było liczyć.
Dzisiaj (5.12), tuż przed Mikołajkami, w sercu Biblioteki (pod kopułą na I piętrze) zawieszona została „choinka katalogowa”. Łamiąc standardowe podejście do bożonarodzeniowego drzewka, pracownicy Biblioteki Uniwersyteckiej w Olsztynie wykonali choinkę, która unosi się nad ziemią. Składa się z 100 m drutu (co dało 21 obręczy), 150 m żyłki wędkarskiej, 1600 spinaczy, 1600 kart katalogowych i halogenu. Całość ma ok. 350 cm wysokości. Podświetlone od środka warstwy dają niezwykły, eteryczny efekt.
Tegoroczne drzewko nawiązuje bezpośrednio do poprzednich świątecznych konstrukcji. W grudniu 2011 roku ogromną popularność zyskała choinka z książek, zaś rok później wykonano choinkę z szuflad katalogowych. Unikatowość obu choinek podkreślał fakt, że pierwsza była pierwszą tego typu w Polsce, zaś druga - na świecie. Również w tym roku choinka z kart katalogowych jest jedyną i pierwszą tego typu na świecie!
Bezpośrednią inspirację stanowiły wycofywane z obiegu karty katalogowe Bibliotek Głównych Akademii Rolniczo-Technicznej oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie. Wśród kart znaleźć można między innymi te pisane ręcznie oraz wystukane pierwszą elektryczną maszyną do pisania (lata 90. XX wieku). Wykonana w taki sposób choinka robi wrażenie.
Z D J Ę C I A