W pokoju z widokiem Starego Ratusza Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie odbyło się wczoraj (28.11) spotkanie z laureatami Konkursu Literackiego „Olsztyński Debiut 2016” zorganizowanego przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Olsztyn.
Konkurs Literacki „Olsztyński Debiut 2016” zorganizowany przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Olsztynie został rozstrzygnięty w pierwszych dniach września. Adresowany był do pisarzy urodzonych lub zamieszkałych na terenie Województwa Warmińsko-Mazurskiego a także tych, których losy związane są z naszym regionem.
Jury w składzie: Kazimierz Brakoniecki, Zbigniew Fałtynowicz oraz Krzysztof Szatrawski po dokładnym rozpatrzeniu i przedyskutowaniu nadesłanych 16. propozycji konkursowych podjęło decyzję o nagrodzeniu dwóch książek prozatorskich: „Jura” Katarzyny Matwiejczuk oraz „Korszakowo” Jakuba Michalczeni. Nagrodą w konkursie była publikacja debiutanckich utworów.
Katarzyna Matwiejczuk - urodzona w 1984 roku w Szczecinie, wychowana na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, zamieszkała w Jedzbarku na Warmii. Z wykształcenia filmoznawczyni po UJ, z zamiłowania pieśniarka ludowa. Publikowała (jako Katarzyna Gąsior) m.in. w „Kwartalniku Filmowym”, „Kulturze Współczesnej”, „Muzyce w Mieście”, „Opcjach”, „Studiach Filmoznawczych” oraz kilku tomach z serii wydawniczej „Literatura na Ekranie”. Od 2016 roku prowadzi wraz z mężem ekologiczne gospodarstwo zielarskie.
Krzysztof Szatrawski o „Jurze”: Konstrukcję mini powieści „Jura” tworzą 22 obrazy nawiązujące do wielkich arkanów tarota. Ezoteryczne odniesienia wprowadzają w atmosferę tajemniczości i dramatyzmu jakiego doświadczamy w okresie dorastania, kiedy kształtuje się nasza świadomość siebie i swoich relacji ze światem. Poetyckie obrazy z życia bohaterki Kiri układają się w formę Bildungsroman: od przepojonego mistycyzmem i magicznymi rytuałami dzieciństwa, poprzez decyzję o opuszczeniu rodzinnej Doliny i wyruszeniu w poszukiwanie ukochanego Jury - mężczyzny znanego tylko jako radiowy głos - po perypetie będące konsekwencją spełnienia marzeń. Autorka nawiązuje do obrazu Paola Uccella Święty Jerzy walczący ze smokiem reinterpretując obecność bestii jako jeden z podstawowych toposów kultury europejskiej. Jakub Michalczenia - urodzony w 1986 r. w Kętrzynie. Większą część życia spędził w kolejarskim miasteczku Korsze na Warmii. Obecnie związany z Olsztynem. Zbiór opowiadań „Korszakowo”, napisanych w latach 2005-2006, to jego pierwsza książka.
Piotr Siwecki o twórczości Michalczenii:Chciałbym, żeby Michalczenia nie tak szybko wyszedł poza miniatury. Umie je budować. Umie i zasmucić, i rozbawić. Umie obudzić nienawiść i miłość do małych miasteczek, do świata tak niby dobrze rozpoznanego i opisanego tu i tam. Cholera, on naprawdę umie bawić się językiem i fabułą! Ale to nie jest zabawa dla samej zabawy - nie, to proza interwencyjna, to głośne i zarazem kameralne SPRAWDZAM dla literatury zaangażowanej i, jednocześnie, to po prostu opowieści, które trzeba było spisać, które domagały się spisania, bo wielki jest zachwyt i wielkie jest przerażenie okropieństwami i śmiesznością świata tego. To teksty‑pytania: A ty - co powiesz? A ty - jak to powiesz?
Spotkanie z laureatami zarejestrowaliśmy na filmie wideo. Zapraszamy do zapoznania się z nim.
Projekt dofinansowany przez Samorząd Olsztyna
Z D J Ę C I A
F I L M Y