W ostatnią sobotę listopada Ukraińcy na całym świecie upamiętniają ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 1932-33. W Olsztynie hołd ofiarom tej sowieckiej zbrodni oddano w niedzielę (27.11) w cerkwi greckokatolickiej.
Analizując historię głodu badacze biorą pod uwagę okres od kwietnia 1932 r. do sierpnia 1933 r. W ciągu tych 16. miesięcy, według różnych szacunków, śmierć głodową poniosło od 4 d 9 milionów Ukraińców. Wiosną 1933 r. umierało co minutę 17 osób, co godzinę 1000, a każdej doby 25 tysięcy osób. Dzień pamięci ofiar Wielkiego Głodu oficjalnie obchodzony jest od 1998 roku.
Hołdomor był konsekwencją celowej polityki Związku Radzieckiego. Narzucone chłopom obowiązkowe, nieodpłatne kontyngenty dostaw produktów rolnych przekraczały możliwości produkcyjne wsi i były bezwzględnie egzekwowane.
W niedzielę w olsztyńskiej cerkwi greckokatolickiej oddano hołd ofiarom Wielkiego Głodu zapalając symboliczne znicze pamięci. Gimnazjaliści z Międzyszkolnego Zespołu Nauczania Języka Ukraińskiego i Religii Greckokatolickiej z Gimnazjum nr 7 przedstawili słowno-muzyczną kompozycję poświęconą tej tragicznej rocznicy. W przedstawieniu publiczność przeniosła się w dalekie lata trzydzieste, by duchowo przeżyć drogę krzyżową i cierpienia milionów Ukraińców ginących śmiercią głodową.
Z D J Ę C I A