W najbliższy piątek (25.11) w Pracowni Sztuki Krajobrazu przy ul. Prawocheńskiego 21 o godz. 14 odbędzie się wernisaż wystawy poświęcony mistrzowi architektury ogrodowej Johannowi Larassowi. Wystawa zorganizowana została przez Katedrę Architektury Krajobrazu UWM, Archiwum Państwowe w Olsztynie i w Bydgoszczy oraz Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Polskich Architektów Krajobrazu.
Rozwijający się w Europie w XIX wieku ruch ochrony środowiska wywarł potężny wpływ na powstawanie projektów swobodnych ogrodów krajobrazowych. Na szczególną uwagę zasługują XIX-wieczne założenia dworsko-parkowe Johanna Larassa i jego synów, którzy w latach 1870-1900 byli niemal monopolistami w tej dziedzinie na terenie dawnych Prus Wschodnich i Zachodnich.
Larass był mistrzem w wykorzystywaniu w aranżacjach parków istniejących jezior, oczek wodnych czy strug. Często zmieniał ich linię brzegową, tworzył sztuczne wyspy, co czyniło teren dużo ciekawszym i dawało możliwość tworzenia różnorodnych połączeń wysepek ze stałym lądem. W swoich projektach zwracał szczególną uwagę nie tylko na zastosowaną szatę roślinną, ale również na fakt, by była ona jak najlepiej wyeksponowana. Cechą charakterystyczną jego parków był również system powiązań widokowych, dzięki którym zyskał miano „malarza krajobrazu”.
Zamiłowanie do budowy ogrodów Johann Larass zaszczepił u swoich dwóch synów: Georga i Ernsta. Johann Larass zmarł w 1893 r. Kiedy Bydgoszcz włączono do Polski, Ernst Larass przyjął polskie obywatelstwo. Zmarł w 1942 r.
Po pracowni Larassów pozostało kilkaset projektów, z czego 197 przechowywanych jest w Archiwum Państwowym w Olsztynie, a 147 w Archiwum Państwowym w Bydgoszczy.
Sława nazwiska Larass jest żywa do dzisiaj. Nazwisko to wymieniane jest w każdej niemal pracy poświęconej historii ogrodów w Polsce czy Europie. Bogato zachowana jest dokumentacja techniczna projektowanych przez nich założeń. Nie jest ona jednak znana szerszemu odbiorcy, spoza środowiska projektantów ogrodów, a jej walory estetyczne i poznawcze są ogromne i godne rozpropagowania. I ten cel przyświeca idei wystawy. Wystawa składa się z kilkudziesięciu wieloformatowych tablic dokumentujących część projektów Larassów z terenu Warmii i Mazur. Wśród nich są parki w takich miejscowościach jak: Durąg, Kadzie, Bęsia, Sople, Ponary, Piele. Wystawa będzie także prezentowana między innymi w Małdytach, Pasłęku, Ostródzie, Mrągowie.
Partnerem wystawy jest Piekarnia Tyrolska, Fundacja Moda na Warmię i Mazury i WFOŚiGW w Olsztynie.
Z D J Ę C I A