Na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie we wtorek (15.11) studenci mieli okazję uczestniczyć w nietypowym wykładzie. Red Bull Ryzyk Fizyk to serie spotkań łączące wiedzę tajemną praw fizyki z często niezrozumiałymi zjawiskami obecnymi w sportach ekstremalnych. Studenci z Olsztyna dowiedzieli się od zawodowego pilota Łukasza Czepieli oraz fizyka i wykładowcy Politechniki Wrocławskiej dr. inż. Adama Sieradzkiego m.in. w jaki sposób funkcjonuje aerodynamika samolotów akrobacyjnych w trakcie lotu.
Uczestnicy prelekcji mieli okazję poznać ciekawe informacje dotyczące praw fizyki wykorzystywanych w lotnictwie akrobatycznym od profesjonalisty - Łukasza Czepieli. Łukasz jest pilotem zawodowym i akrobacyjnym, a jako pierwszy Polak wystartował w międzynarodowych zawodach powietrznych Red Bull Air Race.
-
Uwielbiam tego typu wykłady, latanie jak mało który sport bardzo głęboko siedzi w fizyce. Gdyby nie prawa fizyki, samolot nie oderwałby się nawet od ziemi - mówił Łukasz Czepiela po spotkaniu ze studentami -
Sala była wypełniona po brzegi i jak zazwyczaj znalazło się kilku studentów, którzy podeszli po wykładzie i dopytywali się o to, co zrobić by zostać pilotem. I dla mnie to jest bardzo ważne, bo to oznacza, że w tych kilku osobach zostało zasiane ziarenko, które być może zakiełkuje i będziemy mieli nowych pilotów. Zachowania samolotu akrobacyjnego na język naukowy przetłumaczył dr inż. Adam Sieradzki, który na co dzień jest wykładowcą na Politechnice Wrocławskiej.
-
Wykład odbieram bardzo pozytywnie, zresztą za każdym razem tak je odbieram. Dotarłem do Olsztyna aż z Wrocławia, ale po minach uczestników widziałem, że było warto i się podobało - podsumował wtorkowe spotkanie fizyk . -
Lotnictwo jest tematem bardzo atrakcyjnym z punktu widzenia nauki. Żaden sportowiec jeszcze nie żałował, że uczył się fizyki, a fizyk, że uprawiał sport - zdanie wypowiedziane przez Krzysztofa Ernsta jest idealnym podsumowaniem wykładu.
Z D J Ę C I A