Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
15:31 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
AS/UM | 2016-11-04 12:20 | Rozmiar tekstu: A A A

Olsztyn w czołówce rowerowych miast

Olsztyn24
 

Jesień dla wielu rowerzystów oznacza zakończenie sezonu. To doskonały czas na podsumowanie olsztyńskich postępów w zakresie rozwoju tego środka komunikacji.

Choć to aktywność coraz częściej podejmowana przez cały rok, jednak wciąż dla znacznej części korzystających z jednośladu zimniejszy czas to moment odstawienia pojazdu do piwnicy lub garażu. Warto jednak zajrzeć do dwóch zestawień, które zostały opublikowane w ostatnich dniach. W tych rankingach znajdujemy się w krajowej czołówce!

W listopadowym numerze miesięcznika „Rowertour” przedstawione zostały wyniki czwartej edycji ogólnopolskiego „Rankingu miast przyjaznych rowerzystom”. Jest to zestawienie, które bardzo dokładnie analizuje „rowerowe” postępy dokonane w ciągu ostatnich dwóch lat. Ocena wydawana przez „Rowertour” jest uznawana za najbardziej miarodajną i wiarygodną spośród rozmaitych zestawień opisujących rozwój komunikacji rowerowej w polskich miastach. Najnowszy ranking obejmuje 39 miast, wśród których Olsztyn uplasował się na ósmym miejscu.

- Stabilna pozycja Olsztyna w czołówce tego rankingu wynika z konsekwentnej realizacji celów określonych w 2009 r. - mówi olsztyński Oficer Rowerowy, Mirosław Arczak. - Tempo naszych postępów z pewnością nie jest dla wszystkich satysfakcjonujące, ale spełnienie wielu oczekiwań wymaga znacznych nakładów finansowych. Istnieje jednak szeroka gama rozwiązań prostych, tanich i skutecznych, których stosowanie jest coraz popularniejsze w całym kraju, a dodatkowo, są szczególnie premiowane w tym rankingu. Są to rozwiązania bazujące na wykorzystywaniu istniejących dróg do łączenia na nich ruchu wszystkich pojazdów, w tym także rowerów. Bardzo często bowiem usilna separacja rowerzystów na niedoskonałych drogach dla rowerów prowadzi do powstawania większej ilości zagrożeń niż odpowiednio wykonana integracja pojazdów na jezdni. Myślę tu o pasach ruchu dla rowerów, śluzach dla rowerów, obszarowym uspokajaniu ruchu na osiedlach i w Śródmieściu, kontrapasach, organizowaniu ruchu rowerów „pod prąd” na ulicach jednokierunkowych.
R E K L A M A
Dobrą pozycję Olsztyna w tegorocznym rankingu zapewniły nowe drogi dla rowerów z asfaltową nawierzchnią, coraz powszechniej stosowana skuteczna separacja ruchu rowerów od pieszych, liczne inwestycje drogowe przyczyniające się także do rozwoju komunikacji rowerowej (w tym przede wszystkim budowa linii tramwajowej), kompleksowe udogodnienia wprowadzone na obszarze Starego Miasta, stale zwiększająca się liczba dobrych stojaków rowerowych, możliwość jazdy po miejskich parkach. Olsztyn wyróżnia się także bogatą ofertą cyklicznych imprez dla miłośników rowerowej turystyki, rekreacji i sportu, co jest efektem wieloletniej współpracy Urzędu Miasta ze środowiskami olsztyńskich rowerzystów.

Nie brakuje jednak działań, które muszą być intensywniejsze, aby poprawić warunki jazdy na rowerze. To natomiast pozwoliłoby wywindować Olsztyn w kolejnym rankingu.

- Duże i kosztowne inwestycje drogowe przyniosą nam w najbliższych latach kolejne elementy infrastruktury rowerowej - tłumaczy Oficer Rowerowy. - Jednak na ich tle jeszcze lepiej widać zalety rozwiązań niezbyt drogich, a rekomendowanych przez specjalistów na tereny gęsto zabudowane, takich jak nasze Śródmieście czy liczne osiedla. Powinniśmy brać przykład z liderów tegorocznego rankingu, czyli konsekwentnie i powszechnie uspokajać ruch samochodowy na dużych obszarach miasta, wyznaczać więcej pasów rowerowych i śluz dla rowerów oraz dopuszczać ruch rowerowy w obu kierunkach na ulicach jednokierunkowych. Niewątpliwie wciąż trzeba zwiększać liczbę stojaków rowerowych na terenie całego miasta, głównie przy szkołach, jako wyposażenie istotnych miejsc publicznych, a także przy węzłach przesiadkowych, aby wskazać mieszkańcom możliwość połączenia komunikacji rowerowej z prężnie rozwijającym się u nas transportem publicznym.

Drugim bardzo aktualnym rankingiem jest raport Fundacji Allegro All For Planet, który dokładnie charakteryzuje polskich rowerzystów. Bazą do wykonania tego zestawienia były dane o ponad 23 tysiącach rowerzystów z całego kraju. Raport wskazuje, iż 82 proc. olsztyńskich cyklistów regularnie korzysta z tego środka transportu, co daje nam czwarte miejsce w kraju! To badanie można znaleźć na stronie internetowej www.rowerowa-polska.pl

Olsztyn
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.