W Działdowie rozegrano Mistrzostwa Polski w Sportowych Walkach Rycerskich
Halowe Mistrzostwa Polski w Sportowych Walkach Rycerskich w Działdowie | Więcej zdjęć »
Ponad 60 zawodników i zawodniczek wzięło udział w rozegranych dziś (29.10) w Działdowie Halowych Mistrzostwach Polski w Sportowych Walkach Rycerskich. Do Gimnazjum nr 1 w Działdowie, gdzie rozgrywane były mistrzostwa, przyjechali miłośnicy walk na sportowe miecze z Elbląga, Orzesza, Warszawy, Ostródy, Nidzicy, Olsztynka, Sztumu i Działdowa. Mistrzostwa zorganizowała Smocza Szkoła Fechtunku z Działdowa, pod patronatem Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.
- Walki na miecze sportowe to rodząca się dopiero dyscyplina sportu - mówi Piotr Cherkowski, organizator mistrzostw. - W Polsce jest trochę szkół, w których uprawiana jest ta dyscyplina, ale nie mamy jeszcze swojej federacji, która by to wszystko połączyła i skoordynowała. Zorganizowane przez nas Mistrzostwa Polski w Sportowych Walkach Rycerskich są więc najprawdopodobniej pierwszą ogólnopolską imprezą, podczas której rywalizują miłośnicy walk na sportowe miecze.
Zawodnicy walczyli mieczami z tworzyw sztucznych, ich głowy zabezpieczone były kaskami ochronnymi.
- Walczymy wykorzystując współczesny sprzęt - wyjaśnia Piotr Cherkowski. - Miecze są ze specjalnych tworzyw sztucznych. Zawodnicy mają tarcze a na głowach kaski, podobnie jak w innych sztukach walki, jak np. taekwondo czy boks. Nie używamy zbroi czy stalowych mieczy. Dlatego możemy zaprosić do udziału w zawodach uczestników 5-6 letnich. W tym bezpiecznym sprzęcie oni mogą zdobywać pierwsze doświadczenia w walkach. Być może kiedyś z tych dzieci wyrosną prawdziwi rycerze.
R E K L A M A
„Prawdziwi rycerze” wystąpili w drugiej części mistrzostw, podczas rycerskiej gali. Tutaj w szranki stanęli współcześni miłośnicy walk rycerskich ubrani w stalowe zbroje i uzbrojeni w stalowe miecze. Wśród uczestników tych walk byli m.in. rycerze działającej przy Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku rycerskiej reprezentacji Warmii i Mazur.
Celem działdowskiej imprezy była popularyzacja walk rycerskich. Organizatorzy liczą, że mistrzostwa w sportowych walkach rycerskich staną się cykliczną imprezą rozgrywaną w tych miejscowościach w Polsce, w których działają szkoły walk rycerskich.