/>Współpraca regionu Warmii i Mazur oraz prowincji Perugia rozpoczęła się w 2003 r. realizacją projektu pn. „Działania na rzecz rozwoju i doskonalenia turystyki wiejskiej na Warmii i Mazurach”, którego polskimi partnerami byli: samorząd województwa warmińsko -mazurskiego, Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski oraz powiaty: olsztyński, bartoszycki, mrągowski, giżycki i kętrzyński. Realizacja projektu w latach 2003-2004 pozwoliła na wzmocnienie potencjału rozwojowego regionu poprzez poprawę sytuacji ekonomicznej i społecznej obszarów wiejskich regionu Warmii i Mazur.
1. 11 grudnia 2004 r. w Perugii zostało podpisane Porozumienie o współpracy pomiędzy Prowincją Perugia oraz Miastem Olsztyn, Powiatami Lidzbarskim, Olsztyńskim i Braniewskim, którego celem była szeroka współpraca społeczności Warmii i Prowincji Perugia w dziedzinach m.in. dziedzictwa kulturowego, gospodarki, turystyki, polityki społecznej, ze szczególnym uwzględnieniem rynku pracy oraz przygotowania zawodowego.
2. W latach 2006-2007 w ramach rozmów prowadzonych podczas spotkań studyjnych przez przedstawicieli województwa warmińsko-mazurskiego i przedstawicieli prowincji Perugia wyłoniono możliwe płaszczyzny współpracy.
3. Celem umowy o współpracy międzyregionalnej województwem warmińsko-mazurskim a prowincją Perugia jest nawiązanie i rozwój współpracy oraz podejmowanie działań w realizacji wspólnych projektów w ramach środków Unii Europejskiej przyznanych Polsce na lata 2007-2013.
4. Województwo warmińsko-mazurskie oraz prowincja Perugia będą współpracować w realizacji programu „Poprawa jakości usług gastronomicznych i hotelarskich w regionie Warmii i Mazur w latach 2004-2013” przyjętego decyzją zarządu województwa w dniu 21 grudnia 2004 r.< /p>5. W ramach umowy województwo warmińsko-mazurskie oraz prowincja Perugia podejmą współpracę na zasadach partnerskich w projektach systemowych i szkoleniowych finansowanych ze środków Unii Europejskiej w zakresie: gastronomii, hotelarstwa, produkcji i certyfikacji jakości naturalnych, typowych produktów rolnospożywczych, certyfikacji jakości usług hotelarskich, współpracy szkół o profilu gastronomicznym i turystyczno-hotelarskim.
6. W ramach umowy partnerzy podejmą również wspólne działania w celu nawiązania współpracy między miastami Cittaslow z Prowincji Perugia z miastami Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow w województwie warmińsko-mazurskim.
7. Partnerem województwa warmińsko-mazurskiego do realizacji projektów w ramach środków UE będzie, wskazane przez zarząd prowincji Perugia Konsorcjum Umbria Export, prowadzące od kilku lat działalność na terenie województwa warmińsko-mazurskiego na rzecz regionu Umbria w zakresie rozwoju współpracy na płaszczyźnie gospodarczej, społecznej i instytucjonalnej między dwoma terytoriami.
8. Współpraca między województwem warmińsko-mazurskim oraz prowincją Perugia w ramach umowy międzyregionalnej wpisuje się w realizację priorytetów rozwoju regionu Warmii i Mazur określonych w Strategii Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Województwa Warmińsko-Mazurskiego i pozwoli na podniesienie konkurencyjności województwa warmińsko-mazurskiego w turystyce i produkcji żywności naturalnej i tradycyjnej.