Uczniowie Gimnazjum nr 13 w Olsztynie z inicjatywy nauczycieli historii i ambasadora Muzeum POLIN w Warszawie we wrześniu włączyli się w projekt BohaterON, mający na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Klasa I A pisała życzenia i wysyłała kartki powstańcom warszawskim. Kontynuacją tych działań była wyjazd do Warszawy.
W poniedziałek, 24 października 2016, gimnazjaliści uczestniczyli w warsztatach „Bohaterowie powstania” w Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas zajęć uczestnicy poznali losy wybranych powstańców i dokonali ich charakterystyki. Zastanawiali się, jakimi cechami osobowymi odznaczali się powstańcy i dyskutowali, które z nich mogą być aktualne do dzisiaj. W czasie warsztatów olsztynianie zwiedzali też sale muzealne i poznawali eksponaty z czasów II wojny światowej.
Drugi warsztat - „Spotkania z kulturą żydowską” - odbył się w Muzeum POLIN w Warszawie. Uczestnicy poznali tam podstawowe pojęcia związane z judaizmem i kulturą żydowska. Poszukiwali odpowiedzi na pytania: kim są Żydzi? co to jest synagoga? czy wszystkie warzywa są koszerne? czy kobieta może nosić jarmułkę? Podczas tych warsztatów gimnazjaliści poznali najważniejsze fakty dotyczące judaizmu, obejrzeli fragmenty wystawy z barwną synagogą i rekonstrukcją domu żydowskiego. Dowiedzieli się też o współczesnym życiu żydowskim w Polsce.
Wieczór w Warszawie upłynął na wędrówce z przewodnikiem starymi uliczkami miasta. Rankiem, 25 października uczniowie Gimnazjum nr 13 udali się do polskiego parlamentu, gdzie z przewodnikiem zwiedzali salę posiedzeń Sejmu i salę kolumnową oraz poznali zasady funkcjonowania Sejmu.
Deszczowa pogoda pokrzyżowała dalsze plany wycieczki. Oddanie pamięci bohaterom powstania na Powązkach olsztynianie zostawili na kolejny wyjazd.
Z D J Ę C I A