W auli Wydziału Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Wyższym Seminarium Duchownym Hosianum w Olsztynie odbyła się dzisiaj (19.10) konferencja poświęcona 450-leciu założenia biblioteki „Hosianum” oraz 550-leciu przyłączenia Warmii do Polski.
Podczas konferencji można było posłuchać o historii „Hosianum”, a także o Biskupie Stanisławie Hozjuszu - założycielu Warmińskiego Seminarium Duchowego. Można też było przyjrzeć się pracy, jaką wykonywali dawni drukarze oraz posłuchać muzyki wygrywanej na cymbałach przez Anię Brodę.
Biblioteka „Hosianum” została założona w 1565 roku. Po 1945 roku została zaś przeniesiona z Braniewa do Olsztyna. W zbiorach biblioteki jest około ćwierć miliona wolumenów. Ze tych zbiorów korzystają m.in. alumni seminarium, studenci i pracowni naukowi Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Tak cennych zbiorów nie ma żadna biblioteka w Olsztynie. Wśród najcenniejszych dzieł można wymienić m.in. Brewiarz Mikołaja Kopernika (1494), „Historię zdobycia Troi” (1480) oraz „Pielgrzymkę do Ziemi Świętej” Michała Radziwiłła. Zbiory biblioteki obejmują ponad 300 inkunabułów i ponad 7,5 tys. starodruków. Część pozycji zostało odrestaurowanych dzięki dofinansowaniu samorządu Olsztyna.
Z D J Ę C I A