W siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie jego prezes Maria Sokoll i prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz podpisali dzisiaj (5.10) umowę na dofinansowanie ochrony i zachowania dawnych siedlisk na trasie migracji zwierząt w obszarze północno-wschodniej części Olsztyna (ul. Poprzeczna i Jagiellońska, Górka Jasia) w ramach zagospodarowania tego obszaru.
Prawdopodobnie w następnym roku ziści się marzenie okolicznych mieszkańców. Teren u zbiegu ulic: Jagiellońskiej i Poprzecznej zostanie uporządkowany. To oznacza, że popularna Górka Jasia zyska nowe życie.
Teraz ten obszar nie sprzyja rekreacji i spędzaniu wolnego czasu. Może poza zimą, gdy dzieci i młodzież chętnie zjeżdżają na nartach albo sankach. Za kilka miesięcy będzie jednak atrakcyjnym miejscem spotkań praktycznie przez cały rok.
-
Przestrzeń publiczna jest dla nas niezwykle ważna - mówi prezydent Grzymowicz. -
Olsztynianie ostatnio zyskali wiele przestrzeni. To choćby Park Centralny, Podzamcze czy odnowiony skwer gen. Fieldorfa na Jarotach. Takich miejsc sprzyjających wypoczynkowi, wspólnemu spędzaniu czasu, integracji będzie jeszcze więcej.
Przy okazji inwestycji u zbiegu Jagiellońskiej i Poprzecznej powstaną m.in. ścieżki spacerowe i rowerowe, ławeczki, altana, ścieżka edukacyjna. Zagospodarowana zostanie zieleń, a teren zostanie odpowiednio oświetlony. Wszystko będzie w pełni dostępne niepełnosprawnym.
-
To inwestycja mająca ogromne znaczenie ekologiczne - dodaje prezes Sokoll. -
Musimy być świadomi, że na terenie miasta żyje wiele chronionych gatunków. Zaniechanie prac w tym miejscu prowadziłoby do dalszej degradacji terenu, zarastania i spadku różnorodności biologicznej.Inwestycja będzie kosztować 1,83 mln zł, z czego 1,5 mln zł to unijne dofinansowanie. Do końca grudnia powinien zostać wybrany wykonawca, a prace mają być zrealizowane w 2017 roku.
W kolejce po dofinansowanie czekają już następne tego typu inwestycje. To przede wszystkim planty wzdłuż ul. Pieniężnego, kontynuacja rewitalizacji Parku Jakubowo oraz skwer przy pl. Pułaskiego. Nie ustają także prace dotyczące parku między Nagórkami a Jarotami.
Gmina Olsztyn jest pierwszym beneficjentem w regionie, który w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej z powodzeniem sięgnął po środki w ramach Osi. 5. Ochrona różnorodności biologicznej.
Z D J Ę C I A
F I L M Y