Wczoraj w Gdańsku odbyła się konwencja programowa Platformy Obywatelskiej, podczas której została przyjęta Deklaracja Programowa Platformy Obywatelskiej Polska Obywatelska 2.0. Dzisiaj (3.10) liderzy olsztyńskich struktur partii, podczas konferencji prasowej, zaprezentowali zawarte w deklaracji główne kierunki działania PO na najbliższe miesiące i lata. Przy okazji złożyli też trochę szczegółowych zobowiązań, które - zdaniem polityków - spowodują, że „polskim rodzinom będzie się żyło lepiej”.
- Polska Obywatelska to Polska, w której chcemy, aby Polakom żyło się lepiej, to lepsze życie dla polskich rodzin - powiedział Janusz Cichoń, poseł, wiceprzewodniczący Regionu PO na Warmii i Mazurach.
- Dariusz Rosati powiedział wczoraj w Gdańsku, że „lepsze jest wrogiem dobrego”, co w gruncie rzeczy oznacza, że ten nasz program „lepsze życie” jest wrogiem programu „dobra zmiana”, bo ta „dobra zmiana” nie jest dobra. Mamy do czynienia z psuciem państwa, jego fundamentów. To co się dzieje w gospodarce i finansach publicznych, w polskich szkołach, w armii, w służbie zdrowia, czy na arenie międzynarodowej, to wszystko nas przeraża, ale też zmobilizowało nas do tego, aby przygotować deklarację programową.Więcej o nowych kierunkach działania powiedzieli inni uczestnicy konferencji: Robert Szewczyk, Danuta Ciborowska, Halina Ciunel, Łukasz Łukaszewski, Ewa Zakrzewska, Marcin Kuchciński i Jarosław Słoma. Co mieli do przekazania mieszkańcom Olsztyna, można usłyszeć na nagranym przez nas filmie wideo.
Wśród licznych deklaracji i obietnic na wypadek przejęcia władzy przez Platformę Obywatelską po następnych wyborach parlamentarnych, można zwrócić uwagę na te, które skutkować będą zwiększeniem zasobności portfeli Polaków, ale jednocześnie zwiększą wydatki z budżetu państwa. Wśród tych propozycji są m.in. bony na leki dla wszystkich potrzebujących, czeki dla rodzin potrzebujących społecznego wsparcia, przywrócenie procedury in vitro i jej dofinansowania, a przede wszystkim objęcie programem 500+ wszystkich dzieci do 18. roku życia.
Jak powiedział dziś odpowiedzialny za politykę społeczną w Olsztynie wiceprezydent Jarosław Słoma, w naszym mieście jest 31 tys. niepełnoletnich mieszkańców, wsparcie z programu 500+ otrzymuje tylko około 13. tys. dzieci (ok. 40%).
- Platforma Obywatelska zmieni ten program, wprowadzi sprawiedliwe zasady wsparcia - zadeklarował Jarosław Słoma.
- Nie ma żadnego uzasadnienia, żeby wsparcia nie otrzymywały rodziny lub samotne matki utrzymujące tylko jedno dziecko.Zapytaliśmy uczestników konferencji, jak zamierzają pokryć zwiększone wydatki budżetu państwa na zrealizowanie składanych dziś zobowiązań? Czy ich zobowiązania nie są jednak kolejnym festiwalem obietnic bez pokrycia?
- Platforma Obywatelska jest partią, która zachowuje się racjonalnie - odpowiedział Janusz Cichoń.
- Jeżeli składamy deklaracje, to są one obliczone na możliwości jakie generuje polska gospodarka, bez nakładania nadmiernych obciążeń na obywateli. To jest też kwestia odpowiedniego ukierunkowania środków, które są w dyspozycji państwa. To o czym dzisiaj mówiliśmy, to są nasze priorytety i na to środki muszą się znaleźć. Być może kosztem innych zadań, mniej istotnych z punktu widzenia interesów polskich rodzin.-
Wolna obywatelska Polska umie i będzie umiała się rządzić, ale pierwszym etapem, który bez wątpienia musi nastąpić, będzie czas porządkowania tego, co obecny rząd nam zafundował i zafunduje, dopiero później będziemy mogli wdrażać nasz program - podsumował Marcin Kuchciński.
Z D J Ę C I A
F I L M Y