W Godkach koło Jonkowa odbył się wczoraj (25.09) warsztat ludowej rzeźby warmińskiej. Z uczestnikami - osobami w różnym wieku, których zainteresowała zaproponowana przez organizatorów tematyka zajęć, swoją wiedzą i umiejętnościami podzielił się Marian Murat, twórca ludowy z Biskupca na Warmii, który rzeźbi od kilkudziesięciu lat.
Wstępem do pracy twórczej było spotkanie z Angeliką Rejs, etnolog z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, która opowiedziała o duchowości dawnych Warmiaków, o znanych i anonimowych rzeźbiarzach ludowych oraz o historycznej ludowej rzeźbie z terenu Warmii, która zachowała się w zbiorach muzealnych.
Na podjęcie samodzielnych prób odtworzenia lub też twórczego nawiązania do wybranych rzeźb z kapliczek warmińskich śmiałkowie, którzy przyjechali do Gospodarstwa Ekologicznego Doroty Łepkowskiej w Godkach, mieli kilka godzin. Czasu było więc niewiele, ale uczestnicy chyba dobrze go wykorzystali.
Spotkanie było częścią projektu „Warmio, quo vadis?”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Organizatorem wydarzenia było Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, a komisarzem warsztatu - Ewa Bednarska-Siwilewicz, artysta plastyk i pedagog z CSE „Światowid”, która również udzieliła uczestnikom niezbędnego wsparcia.
A już 18 października (wtorek), o godz. 17., w CSE „Światowid” odbędzie się wystawa, która zaprezentuje wyniki wczorajszego warsztatu oraz organizowanego w Godkach w dniach 23-29 sierpnia pleneru artystycznego.
Przed wernisażem zaplanowano spotkanie na temat dziedzictwa kulturowego Warmii. Na wystawę i spotkanie wstęp jest bezpłatny, realizatorzy projektu już dziś zapraszają na nie wszystkich zainteresowanych tematyką regionalną.
Z D J Ę C I A