W Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym otwarto dzisiaj (16.09) wystawę „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo”, którą poświęcono polskim naukowcom i matematykom pracującym nad rozszyfrowaniem działania Enigmy - maszyny szyfrującej, wykorzystywanej podczas II wojny światowej przez nazistów do szyfrowania przesyłanych rozkazów i depesz.
Pierwsze sukcesy przyszły w 1932 roku, głównie dzięki trzem Polakom: Marianowi Rejewskiemu, Jerzemu Różyckiemu oraz Henrykowi Żygalskiemu. Historycy, którzy usiłują oszacować wpływ złamania szyfru Enigmy na losy wojny twierdzą, że wyczyn trójki młodych polskich deszyfrantów skrócił ją o około trzy lata.
Maszyna ta była ciągle udoskonalana i unowocześniana. W OPNT przy okazji dzisiejszego wernisażu można było obejrzeć tylko przez kilka godzin słynną Enigmę z trzema wirnikami (sprowadzoną z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu), czyli jedną z pierwszych jakie powstały. Wystawę natomiast można oglądać do 11 listopada.
Na ekspozycję składają się dwadzieścia trzy tablice, na których zaprezentowano historię kryptologii oraz rolę maszyny szyfrującej, jaką odegrała ona w dwóch wojnach światowych.
Z D J Ę C I A