Od 21 września bieżącego roku w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie funkcjonować będzie Pracownia Zaburzeń Karmienia. Pracownia ta powstała jako odpowiedź na potrzeby pacjentów szpitala oraz ich rodziców. O nowym przedsięwzięciu rozmawiano dzisiaj (5.09) w szpitalu na specjalnie w tym celu zwołanym spotkaniu z dziennikarzami.
Ze względu na złożoność problematyki nieprawidłowości związanych z karmieniem, zaburzenia te wymagają kompleksowej diagnostyki i wielospecjalistycznego leczenia (m.in. przy współpracy z neurologopedami i psychologami) - stąd pomysł powołania pracowni, która koordynować będzie opiekę nad tymi pacjentami. Pracownia Zaburzeń Karmienia będzie funkcjonowała w ramach Poradni Gastroententerologicznej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.
W każdą środę, w godzinach 13.00-16.00, młodzi pacjenci będą przyjmowani przez prof. Elżbietę Jarocką-Cyrtę - kierownik Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia WSSD (po wcześniejszej rejestracji, należy posiadać skierowanie od lekarza rodzinnego do poradni gastroenterologicznej). Potencjalnemu pacjentowi zostaną wykonane wstępne badania oraz zebrany wywiad, dzięki którym będzie możliwa ocena zaburzeń oraz skierowanie go na odpowiednią terapię. Pacjent zostanie każdorazowo oceniony przez gastroententerologa, dietetyka, logopedę i psychologa.
-
Wyodrębniamy tę pracownię, ponieważ pacjentów z zaburzeniami odżywiania i chorobami układu pokarmowego w naszym szpitalu przybywa skokowo - wyjaśnia Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor WSSD. -
Do poradni mamy kolejkę pacjentów, więc poprzez wspomniane działania chcemy poprawić dostępność leczenia dla dzieci, ponieważ zaburzenia karmienia mają ogromny wpływ na ich zdrowie i przyszłość.
Więcej informacji na temat samej pracowni, jej metod działania, rejestracji i możliwości uzyskania pomocy dostępnych jest w zapisie wideo spotkania, który wkrótce udostępnimy.
Z D J Ę C I A
F I L M Y