Tradycyjny „Kiermas Warmiński” połączony ze świętem rolników z gminy Dywity odbył się w niedzielę (4.09) w Brąswałdzie. W konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy zwyciężała kompozycja w Bukwałdu.
Uroczystość rozpoczęła się nabożeństwem dziękczynnym w brąswałdzkim kościele pw. św. Katarzyny, skąd korowód wieńcowy z udziałem Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Iławy przeszedł na wiejski stadion. Tam starostowie dożynek, Ewa i Wojciech Tomaszewscy z Brąswałdu wręczyli wójtowi gminy Jackowi Szydło tradycyjny bochen chleb, a w tle rozbrzmiewały pieśni żniwne Gminnego Zespołu Wokalnego „Cantemus”.
- Dożynki i nasz „Warmiński Kiermas” to czas dziękczynienia za zebrane plony, to piękna, prastara tradycja, dzień radości i odpoczynku po ciężkim rolniczym trudzie. Z trudu rolników korzystamy wszyscy, a dzisiaj wyrażamy im szacunek i wdzięczność. Z rąk starostów dożynek otrzymałem pachnący bochen chleba upieczony z ziarna zboża wyrosłego na naszej ziemi, który symbolizuje tegoroczne zbiory. W imieniu całej gminnej społeczności przekazuję wam słowa uznania i najwyższego szacunku - podkreślił wójt Jacek Szydło, życząc rolnikom, aby sprzyjała im przyroda i dopisywało zdrowie.
Podziękowania za rolniczy trud i życzenia pomyślności przekazali rolnikom także Antoni Nikiel, przedstawiciel Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, poseł Andrzej Maciejewski i Marcin Kuchciński, członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Pomimo przelotnego deszczu na stadionie zgromadziła się liczna publiczność, korzystając z różnorodnej, ale smakowitej kuchni, w której nie zabrakło pieczonego prosiaka. W tym czasie na estradzie występowały takie zespoły jak „Spręcowia” „Ostródzianie” i „Berkut”. Były też inne atrakcje, w tym park zabaw dla dzieci.
W tym czasie jury oceniło urodę czterech zgłoszonych do konkursu wieńców dożynkowych. Nagrodę Główną Wójta Gminy Grand Prix w wysokości 1 tys. zł zdobyło za swój wieniec sołectwo Bukwałd, a wyróżnienia przypadły wieńcom z Brąswałdu, Barkwedy i Spręcowa.
„Kiermas Warmiński” w Brąswałdzie to wiekowa uroczystość związana z odpustami i pielgrzymkami zwanymi tu łosierami (ofiarami). W wydaniu współczesnym jest okazją do integracji różnorodnych kultur, które po wojnie „spotkały” się w gminie Dywity. W taki też sposób traktują Kiermas starostowie dożynek: Ewa i Wojciech Tomaszewscy, rolnicy na 60 ha w Brąswałdzie.
- Tradycyjnie jesteśmy starostwami tych dożynek od szesnastu lat, gdy po okresie przestoju postanowiliśmy reaktywować tradycję „Kiermasu Warmińskiego”. Wtedy sami po raz pierwszy uwiliśmy wieniec dożynkowy i udało nam się ożywić piękny zwyczaj, który pamiętam jeszcze z lat sześćdziesiątych. W tym miejscu przypomnę, że zainspirowała mnie do tego mama ówczesnego proboszcza ks. Anicetego Murawskiego - powiedział nam Wojciech Tomaszewski. Warto dodać, że w Brąswałdzie urodziła się i wychowała znana poetka warmińska Maria Zientara-Malewska.
Organizatorami tegorocznego XVI „Kiermasu Warmińskiego” i gminnego święta plonów były: GOK Dywity, Gmina Dywity, Sołectwo Brąswałd i OSP Gminy Dywity.
Z D J Ę C I A
F I L M Y