Nauka tańców ludowych, poznawanie kultury i tradycji narodów oraz wspólna zabawa - tak wyglądały warsztaty, w których uczestniczyła młodzież z międzypokoleniowego zespołu regionalnego Węgojska Strużka i szkoły w Tuławkach oraz ludowego zespołu pieśni i tańca Zorepad na Ukrainie. Wyjazd w góry kończył projekt dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury.
Uczniowie przygotowywali się do wyjazdu od wiosny. Sami planowali przebieg warsztatów i poznawali się za pośrednictwem portali społecznościowych.
Podczas 9-dniowego spotkania w Poroninie młodzież miała nauczyć się kilku regionalnych tańców ludowych Polski i Ukrainy: Pofajdoka, Kosejdera, Krakowiaka oraz Kadryla, Hopaka i Kowyriaczki. Także podstaw obu języków, co dzięki wspólnie wykonywanym zadaniom, wychodziło doskonale.
W czasie wolnym młodzież bawiła się, zwiedzała Podhale, ale też dyskutowała o historii oraz zawiłych losach Polski i Ukrainy, poszerzając wiedzę o sąsiadach. Efektem warsztatów były dni polsko-ukraińskie, pokazy tańca, kultury i tradycji obu narodów.
-
To były bardzo intensywne i efektywne warsztaty. Mimo bariery językowej młodzież dogadywała się bez przeszkód - opowiada Teresa Kacperska z międzypokoleniowego zespołu regionalnego Węgojska Strużka. -
Będziemy kontynuować współpracę i przyjaźnie, które nawiązały się w Poroninie. Dziękuję samorządom Biskupca i Dywit za wsparcie nas pamiątkami, które przekazaliśmy młodzieży z Ukrainy.
Z D J Ę C I A