Olsztyński socjolog dr Alfred Czesla otrzymał Krzyż Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. W imieniu prezydenta Joachima Gaucka odznaczenie wręczyła konsul generalna RFN w Gdańsku.
Uroczystość odbyła się we wtorek (23.08) w siedzibie parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego na olsztyńskiej starówce. Przed wręczeniem odznaczenia konsul Cornelia Pieper nadmieniła, że mija właśnie 25 lat od podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie. Praktyczna realizacja tego traktatu jest możliwa dzięki takim ludziom jak Alfred Czesla, który tak mocno zaangażował się w rozwój stosunków między obu krajami i poprzez swoje publikacje wytrwale wspiera mniejszość niemiecką na Warmii i Mazurach, podkreślając jej przyjazny stosunek do państwa polskiego.
- Działalność Alfreda Czesli skierowana jest na współpracę, integrację i porozumienie między naszymi narodami, co czyni także jako współzałożyciel Mazurskiego Towarzystwa Ewangelickiego - dodała konsul Cornelia Pieper.
Z kolei Hartmut Koschyk, pełnomocnik rządu RFN ds. repatriantów, mniejszości narodowych i etnicznych zaznaczył, że mniejszość niemiecka w Polsce mogła się rozwijać dzięki takim ludziom jak Alfred Czesla, który jest pomostem między obu narodami a jednocześnie między katolikami i ewangelikami.
Adres od wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego przekazała dyrektor jego biura Agnieszka Warakomska-Poczobutt. Natomiast wiceprezydent Olsztyna Jarosław Słoma przekazał gratulacje od prezydenta Piotra Grzymowicza i podkreślił aktywność Alfreda Czesli na rzecz dialogu polsko-niemieckiego. Wręczył mu również statuetkę świętego Jakuba - patrona Olsztyna.
- Jestem dumny, że prezydent RFN przyznał mi tak zaszczytne odznaczenie na 25-lecie traktatu polsko-niemieckiego, tak ważnego aktu polityczno-prawnego. Cieszę się, że mam udział w rozwoju tego dialogu - skomentował wyróżnienie dr Czesla, dodając, że bycie Mazurem i ewangelikiem oznacza wzbogacenie społeczności regionu. Jednocześnie przekazał pozdrowienia i życzenia zdrowia nieobecnemu na uroczystości Erwinowi Krukowi, współzałożycielowi i wieloletniemu prezesowi Mazurskiego Towarzystwa Ewangelickiego.
Na zakończenie spotkania bp Rudolf Bażanowski, biskup diecezji mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego RP podziękował gościom za przybycie i wyraził nadzieję, że proces pojednania między Polakami a Niemcami będzie nadal się rozwijał.
Dr Alfred Czesla, ur. 1945 r. w Mrągowie, socjolog, mazurski działacz społeczny, były pracownik Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie, Pracowni Analiz Społecznych Stomil i Wojewódzkiego Urzędu Pracy, publicysta czasopism mniejszości niemieckich w Polsce.
Z D J Ę C I A