Już po raz piętnasty na Wielkich Jeziorach Mazurskich odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski DZ - najtrudniejsze w kraju regaty śródlądowe jachtów typu dezet. Po raz drugi wzięła w nich udział młodzież z klasy mundurowej z Zespołu Szkół w Olsztynku. Młodzi żeglarze nie tylko powtórzyli ubiegłoroczny sukces, a nawet go pobili, zdobywając złoto i brąz.
Regaty 13 i 14 sierpnia, rozgrywane były w formule 24-godzinnego wyścigu non-stop. Trasa wiodła przez jeziora i kanały północnej części szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, ze startem i metą w giżyckim porcie Międzynarodowego Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej na jeziorze Kisajno. W sumie do startu przystąpiło 21 ekip. Mundurowi z Olsztynka popłynęli jako dwie załogi na jachtach „Pablo” i „Ekspedyt”. Ten ostatni to nowa jednostka zbudowana przez instruktorów z Yacht Klub Polska Olsztyn. W jej powstawaniu aktywnie uczestniczyła młodzież z olsztyneckiego liceum i to właśnie jej - w nagrodę - przypadł zaszczyt płynięcia w pierwszym starcie jednostki.
Zgodnie z tradycją, start nastąpił o godzinie 13.13. Pogoda była zmienna.
- Tuż przed startem zaczęło padać i nie przestawało przez pierwsze 3 godziny. Potem pogoda się poprawiła, pojawiło się nawet słońce. Za to w nocy przeszło kilka ulew, na szczęście było w miarę ciepło. Najważniejsze, że przez cały trwania regat był wiatr (2 - 3 B). Dzięki temu przez prawie całą trasę regat, oprócz kanałów i Węgorapy, załogi nie musiały używać wioseł - relacjonuje Krzysztof Suwiński, nauczyciel młodych żeglarzy z Olsztynka.
Najlepiej wystartował „Rekin” i nie oddał tego prowadzenia aż do mety. Początkowo jego przewaga nad „Bo Warmią” wynosiła kilka minut, ale potem powoli i systematycznie ją zwiększał do 34 minut na mecie. Trzecie miejsce na „Ekspedycie” zajęła załoga siedemnastoletnich licealistów prowadzona przez swojego nauczyciela.
W klasie DZ Klasyczna, zgodnie z oczekiwaniami obserwatorów, trwała zażarta walka. Początkowo prowadziła „Pierwsza Szklanka”, lecz potem wyprzedzili ją licealiści na „”Pablo” ze sternikiem Jackiem Bogdanowiczem. Na mecie młodzi żeglarze mieli 9 minut przewagi. Trzecie miejsce ze stratą 57 minut zajęła załoga z Łotwy na „Balandze ”. W klasie DZ Tradycyjna poza konkurencją była „Zakara”, która prowadziła od początku. Nie była to niespodzianka, gdyż „Zakara” zwyciężyła już jedenasty raz i jej rekord był trudny do pobicia. Równo żeglował „Komodor”, ale na ostatnim odcinku trasy znakomitym finiszem wyprzedziła go o 1 minutę „Egeria”.
Nagrody zwycięzcom wręczali Waldemar Buszan, dyrektor Departamentu Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Małgorzata Chyziak, starosta olsztyński.
- Żeglarstwo to piękny sport. Wymaga nie tylko umiejętności praktycznych i sprawności fizycznej, ale też dojrzałości emocjonalnej. Nasza młodzież sprawiła się rewelacyjnie, jest wspaniałym ambasadorem powiatu - mówiła starosta.
Sukces licealistów z Olsztynka to nie tylko miejsce na podium.
- Patrzę na nich, jak się zmieniają pod wpływem żeglarstwa - mówi Krzysztof Suwiński.
- Mam wrażenie, że zdobywają szacunek do samych siebie i nabierają pokory wobec przyrody. Poza tym uczą się współpracować w grupie. Jestem z nich dumny, bo zachowali uwagę i skupienie do końca zawodów - bez snu, przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Tego nie da się wgrać poprzez aplikację w smartfonie - śmieje się kapitan.
Mundurowi planują jeszcze w tym sezonie udział w Memoriale Braci Eysmondów, regatach z okazji 50-lecia ZHP Perkoz oraz zawodach o Puchar Babiego Lata i Puchar Prezydenta Olsztyna. Maja jeszcze jedno ciche marzenie - popłynąć w rejsie Dunajem. Trasa liczy 1 tys. km, rozpoczyna się w niemieckim Kelheim, a kończy w Budapeszcie. Ale to już może za rok.
Klasyfikacja generalna XV Międzynarodowych Mistrzostw Polski DZ:
1. Rekin
2. Bo Warmia
3. Ekspedyt
4. Pablo
5. Pierwsza Szklanka
6. Balanga
Załoga „EKSPEDYTA” płynęła w składzie: Krzysztof Suwiński, Adrian Kotwicki, Arkadiusz Lubiejewski, Karolina Gutkowska, Milena Jackowska, Magdalena Miecznikowska, Cyprian Durka, Patryk Gawęda, Miłosz Mówiński, Daniel Suwiński, Kamil Suwiński, Sebastian Sawicki.
Na jachcie „PABLO” płynęli: Jacek Bohdanowicz, Justyna Grabowska, Paweł Wachowski, Kamil Obuchowicz, Wiktoria Żebrowska, Aleksander Paluszczyk, Marcin Wiśniewski, Norbert Kardahs, Przemysław Łyndo, Kamil Jakusz de Gostomski, Tomasz Kołsut.
Z D J Ę C I A