Śmieci mają swoje miejsce. To pojemniki przeznaczone do selektywnej zbiórki. Sztuka sortowania odpadów to temat przewodni spotkania zorganizowanego przez Fundację Moda Na Warmię i Mazury w gminie Dywity.
W w małej wiosce Bukwałd (gmina Dywity), w ramach wakacyjnych zajęć Gminnego Ośrodka Kultury, odbyło się na ten temat spotkanie z dziećmi i młodzieżą. Zajęcia prowadziła Katarzyna Ludwiszewska, specjalista ds. edukacji w ZGOK Olsztyn.
Była pogadanka, konkursy z nagrodami i prezentacja filmu „Nowe porządki w odpadach na Warmii i Mazurach”. Dzieci w skupieniu słuchały o sztuce sortowania surowców wtórnych, dlatego nie miały problemów z sortowaniem odpadów na czas. W konkurach wiedzowych mogły wygrać między innymi małe słoiczki z niezwykłą zawartością - paliwem alternatywnym, które powstaje z olsztyńskim ZGOK-u z odpadów. Dwie tony takiego paliwa mogą zastąpić 1 tonę węgla. W ten sposób zasoby węgla kamiennego czy gazu ziemnego będą mogła służyć przyszłym pokoleniom dużo dłużej.
Śmieci na łące i w lesie są nie tylko nieestetyczne, ale też groźne dla zwierząt, ptaków i owadów. Dzieci obejrzały film o tym, jak śmiertelną pułapką na pożyteczne czarne żuki może być porzucona w lesie plastikowa lub szklana butelka po słodkich napojach. Żuki gnojarze zwabione zapachem sfermentowanego napoju wchodzą do leżącej butelki i nie mogą stamtąd wyjść. W jednej takiej butelce może zginąć nawet kilkaset owadów. Dlatego ważne jest, by takie pułapki znalezione w lesie zabierać ze sobą do domu, aby potem wrzucić je do pojemnika na tworzywa sztuczne. Tam nikomu nie zagrażają.
Dzieci i ich opiekunka Janina Orzołek z dywickiego GOK otrzymały też książeczki pt.: „Co o śmieciach każdy wiedzieć powinien”, które, jak w pigułce, zawierają całą wiedzę na temat nowych zasad w gospodarowaniu odpadami.
Z dziećmi i ich rodzicami przedstawiciele ZGOK Olsztyn spotkają się też 13 i 14 sierpnia na Green Festivalu na plaży miejskiej nad Jeziorem Krzywym w Olsztynie.
Z D J Ę C I A