W poniedziałek (8.09) uroczyście otwarta zostanie nowa placówka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie - Centrum Medycyny Eksperymentalnej im. prof. Emila Behringa, pierwszego w historii laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny, pochodzącego z Prus Wschodnich. Autorem systemu identyfikacji wizualnej placówki jest olsztyńskie Studio Gravite. - Logo centrum nawiązuje do mózgu, bo to od niego zależy najwięcej. Z myślą o osobach z zaburzeniami neurologicznymi powstały też piktogramy - mówi prof. Wojciech Maksymowicz.
Centrum Medycyny Eksperymentalnej im. Emila Behringa, to jeden z najnowocześniejszych takich obiektów w Polsce. Jest częścią prestiżowego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.
- Długo pracowaliśmy, aby otworzyć w Olsztynie tę innowacyjną placówkę - mówi prof. Wojciech Maksymowicz, dziekan wydziału medycyny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
- Wokół tej idei udało się zgromadzić najlepszych specjalistów. Podejmujemy się niełatwego zadania, które da nadzieję na leczenie wielu osobom. W naszym centrum będziemy prowadzić eksperymentalne badania, które pozwolą opracować nowe metody terapii. Wiedzę będą w niej zdobywać przyszli lekarze z takich dziedzin jak biologia molekularna, farmakologia, patofizjologia, toksykologia, hemofizjologia kliniczna, neurologia i neurochirurgia.Charakter placówki podkreślają również zastosowane rozwiązania graficzne. Studio Gravite Design opracowało kompleksowy system identyfikacji wizualnej, m.in. logo, system informacji i oznakowanie budynków.
- Główny znak CME nawiązuje do mózgu, bo to on jest najważniejszy w medycynie. Decyduje o procesach zachodzących w całym organizmie, od stopnia jego poznania zależy skuteczność wielu terapii - mówi Mateusz Obarek, dyrektor artystyczny Gravite.
- Kojarzy się również z wiedzą, którą będą tu zdobywać studenci pod kierunkiem najwybitniejszych specjalistów. Nowoczesna forma ma podkreślać innowacyjność placówki i wykorzystywanie najnowszych technologii. Inspirował nas również magnetyzm, który sprawia, że cząsteczki są stale w ruchu, tworząc zaskakujące i ciągle nowe rozwiązania. Wszystkie pomieszczenia Centrum Medycyny Eksperymentalnej, m.in. sale seminaryjne, oddziały, pokoje administracji, toalety zostały oznakowane specjalnymi piktogramami, które w prosty i czytelny sposób wskazują na ich funkcje. To nie tylko uproszczenie dla odwiedzających placówkę, ale też podkreślenie jej charakteru.
- Podobne symbole są wykorzystywane w komunikacji z osobami, cierpiącymi na zaburzenia neurologiczne, mającymi problem z mówieniem czy czytaniem. Chcielibyśmy zwrócić uwagę na ich potrzeby i zachęcić inne instytucje publiczne, aby wdrażały takie systemy informacyjne - podsumowuje Mateusz Obarek.
Uroczystość otwarcia Centrum Medycyny Eksperymentalnej rozpocznie się w poniedziałek (8.08) o godz. 11 na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Warszawskiej 30.
Z D J Ę C I A