Gmina Dywity znalazła się w pierwszej 20-tce w kategorii gmin wiejskich rankingu „Rzeczpospolitej”. Gmina zajęła znakomite 18. miejsce, najwyższe spośród gmin wiejskich z regionu Warmii i Mazur. Uroczysta gala rankingu odbyła się w poniedziałek (18.07) w Warszawie.
Ranking Najlepszych Samorządów „Rzeczpospolitej” jest jednym z najbardziej prestiżowych w Polsce. Redakcja najbardziej opiniotwórczego medium ostatniej dekady, jak reklamuje się „Rzeczpospolita”, zorganizowała go już po raz dwunasty.
Ranking odbywa się w trzech kategoriach: miasta na prawach powiatu, pozostałe gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. W tej ostatniej kategorii do udziału w rankingu zostało zaproszonych 250 gmin wiejskich z całej Polski, które pozytywnie przeszły pierwszy etap: najlepiej zarządzały swoimi finansami w latach 2012-15 i jednocześnie najwięcej w tym czasie inwestowały.
Podczas pierwszego etapu oceny Kapituła wzięła pod uwagę dane z Ministerstwa Finansów dotyczące wszystkich samorządów w Polsce. W drugim etapie do wszystkich 250 gmin, które pozytywnie przebrnęły przez I etap zostały wysłane ankiety z pytaniami sprawdzającymi m.in. udział wydatków na realizację kontraktów z organizacjami pozarządowymi w latach 2012-2015, liczbę nowych podmiotów gospodarczych w gminie, wiarygodność kredytową, wyniki testu szóstoklasistów i gimnazjalistów, innowacyjne rozwiązania, czy gospodarkę przestrzenną.
Gmina Dywity po raz pierwszy wzięła udział w rankingu i od razu wskoczyła do najlepszej dwudziestki gmin wiejskich w całym kraju plasując się na 18. miejscu - najlepszym spośród gmin wiejskich z Warmii i Mazur.
- To sukces, na który przez ostatnie lata pracowali mieszkańcy, radni i pracownicy urzędu - uważa Jacek Szydło, wójt Gminy Dywity, który reprezentował ją na finałowej gali w siedzibie „Rzeczpospolitej” w Warszawie.
W kategorii gmin wiejskich zwyciężyła podkrakowska gmina Zielonki. Warto dodać, że kryteria oceny samorządów zostały ustalone przez Kapitułę Rankingu, której przewodniczy prof. Jerzy Buzek, były premier, europoseł i były Przewodniczący Parlamentu Europejskiego. W Kapitule zasiadają również Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, czy Hanna Majszczyk, wiceminister finansów.
- Samorządy to istota demokracji i nasza droga do rozwoju - podkreślał podczas gali prof. Jerzy Buzek.
Z D J Ę C I A