Gdzie wyrzucić kapsle, opakowania po aerozolach czy puszki? Olsztynianie już wkrótce otrzymają kolejne wskazówki, jak segregować śmieci. Urząd Miasta przygotowuje naklejki na wszystkie pojemniki do gromadzenia odpadów.
Jedna czwarta wszystkich śmieci, które trafiają do olsztyńskich pojemników jest segregowana. Oznacza to, że mamy wyższy poziom recyklingu niż wymaga aktualnie Unia Europejska.
- To dobry wynik, ale nie możemy spocząć na laurach - podkreśla Zdzisław Zdanowski, dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Olsztyna.
- Z roku na rok normy unijne będą coraz bardziej wyśrubowane, a w 2022 roku będziemy już musieli wykazać recykling na poziomie 50%. Jeśli tego nie zrobimy, czekają nas kary.I dlatego Urząd Miasta na różne sposoby podpowiada mieszkańcom jak segregować śmieci, by nie popełniać błędów.
- Podejmujemy szereg działań mających podnieść świadomość ekologiczną mieszkańców. Organizowaliśmy m.in. pikniki plenerowe, emitowaliśmy spoty w radiu oraz krótkie filmy w telewizji lokalnej. Drukowaliśmy ulotki, które wszyscy mieszkańcy otrzymali do skrzynek pocztowych i plakaty, które przekazaliśmy zarządcom nieruchomości oraz zawiesiliśmy na przystankach i w autobusach - przypomina Zdanowski.
- Na bieżąco prowadzimy stronę internetową czysty.olsztyn.eu, na której w przejrzysty sposób opisane są zasady właściwej segregacji.Teraz urząd idzie krok dalej.
- Przeprowadzając kontrolę sposobu gromadzenia odpadów, otrzymywaliśmy wiele skarg od mieszkańców, że wciąż nie wiedzą jak segregować śmieci - mówi Marcin Zakrzewski z Wydziału Środowiska Urzędu Miasta.
- Nawet jeśli mieli ulotki w domu, to gdy doszli do pojemnika i mieli rozdzielić przygotowane śmieci, nie byli pewni, co gdzie mogą wrzucić.I dlatego Urząd Miasta przygotował już wstępne wydruki plakatów, które od września będą sukcesywnie naklejane na wszystkich 2 600 pojemnikach do gromadzenia odpadów. W prosty i przejrzysty sposób pomogą one w segregacji śmieci.