Czas wakacji to idealna pora na niestandardowe zajęcia rehabilitacyjne. Dziś (4.07) w ZPE już po raz drugi rozpoczął się lipcowy kurs hipoterapii. W terapii z końmi uczestniczy 12. niepełnosprawnych uczniów, zajęcia koordynują rehabilitantki Magdalena Spiel-Kempińska i Adelajda Piłat.
Koniki są dwa: Ola i Jaga. Spokojne, łagodne, przyjazne, idealnie dostosowane do pracy z niepełnosprawnymi dziećmi. Dziś po raz pierwszy przyjechały na Nagórki ze stadniny w Knopinie, a potem przez dwie godziny dzielnie pracowały z uczniami ZPE. Zajęcia zorganizowała nauczycielka Agnieszka Kontrymowicz, a koordynują je rehabilitantki Magdalena Spiel-Kempińska i Adelajda Piłat.
- Hipoterapia jest świetną metodą rehabilitacji dla ludzi niepełnosprawnych ruchowo - wyjaśnia Adelajda Piłat.
- Poruszający się stępem koń przenosi na jeźdźca impulsy typowe dla chodu ludzkiego, w mózgu uczestnika kodują się więc prawidłowe wzorce ruchowe. Rytmiczny kołyszący ruch uspokaja, normalizuje napięcie mięśniowe. Stymuluje układ równowagi, pozwala na zdobywanie orientacji w przestrzeni. Zajęcia wpływają pozytywnie na cały organizm człowieka.W zajęciach z nietypowymi terapeutami uczestniczą uczniowie w różnym wieku, od najmłodszych klas szkoły podstawowej, po szkołę przysposabiającą do pracy. Głównie z niepełnosprawnością ruchową, ale także z autyzmem czy zespołami genetycznymi. Większość z nich bez problemu wsiadła na konia i asekurowana przez nauczycieli przejechała kilka kółek po przyszkolnym boisku.
- Wcale się nie boję! Bardzo lubię na koniu jeździć! - mówiła 10-letnia Hania.
- Ja też. Fajnie jest - wtórował jej rówieśnik Kacper.
Inni uczestnicy stopniowo przyzwyczajali się do kontaktu z dużym zwierzęciem. 8-letni Mikołaj dopiero po długich namowach zgodził się podejść do konia i delikatnie go pogłaskać.
- Pięknie ci poszło! Jutro na pewno będzie lepiej - chwaliła go Magdalena Spiel-Kempińska. Podkreślając, że hipoterapia to niekoniecznie wyłącznie jazda konna, ale już sam kontakt ze zwierzęciem.
- Już tyle wystarczy, by dzieci z niepełnosprawnościami zdobywały pewność siebie, przełamywały ograniczenia - mówiła.
- Możliwość jazdy wyzwala w uczniach odwagę, poczucie sukcesu, a tym samym wzrost poczucia własnej wartości.Wakacyjny kurs hipoterapii w ZPE będzie trwał do końca tygodnia. W tym roku odbywa się po raz drugi. Ubiegłoroczny cieszył się tak dużym powodzeniem, że w tym roku został powtórzony i ma szanse na stałe wejść w kalendarz szkolnych dodatkowych zajęć.
Z D J Ę C I A