Czwartego lipca 1916 roku rozpoczęła się Bitwa pod Kostiuchnówką, która do historii przeszła jako największa polska bitwa I wojny światowej. Specjalnie dla uczczenia wydarzenia Piekarnia Tyrolska z Olsztyna wypiecze tego dnia specjalny chleb tzw. Chleb Legionów.
Mąkę do wypieku chleba dostarczono z Ukrainy, dzięki wsparciu samorządu miasta Łucka w obwodzie wołyńskim, do którego administracyjnie przynależy także Kostiuchnówka. W Kostiuchnówce obecnie mieści się Centrum Dialogu Polsko-Ukraińskiego. Chleb wypieczony według receptury z czasów I wojny światowej, zostanie zaprezentowany 4 lipca 2016 roku o godz. 14. w Archiwum Państwowym w Olsztynie (ul. Partyzantów 18).
Wieczorem 4 lipca o godz. 20. w Amfiteatrze im. Czesława Niemena w Olsztynie odbędzie się uroczysty koncert pt. „Pamięci Tych, co odzyskali Niepodległą”.
W koncercie wystąpią Joanna Dove, Kapela Jakubowa i nadzieja polskiego progresywnego rocka zespół Underfate.
Joanna Dove to pseudonim Joanny Gołombiewskiej - mieszkającej w Olsztynie, wszechstronnie utalentowanej młodej wokalistki. Współpracowała między innymi z takimi zespołami i muzykami jak: Ucom, Hyndia, Peace Maker, Babsztyl, Dr King, Cezary Makiewicz, z orkiestrą pod dyrekcją Zygmunta Kukli. Obecnie jest wokalistką rockowego zespołu The Tyro, równolegle występując w projektach solowych i okolicznościowych. Gdy śpiewa - intryguje, będąc na przemian pełną kobiecości divą, zmysłową pieśniarką, jak i rockowym wampem. Najważniejsze wyróżnienia: pierwsze miejsce na Festiwalu Piosenki Angielskiej w Brzegu, Grand Prix Festiwalu Piosenki Ryszarda Rynkowskiego w Elblągu, Nagroda Publiczności na Piknik Country Mrągowo.
Kapela Jakubowa założona została w Olsztynie, w roku 1997 przez Tadeusza Machelę - gitarzystę i wokalistę znanego z występów z Piotrem Janczerskim i Ryszardem Klenczonem. Skład zespołu uzupełniają dwie wokalistki Grażyna Bałabańska i Grażyna Mogut oraz multiinstrumentalista Stefan Kulawczuk. Zespół łączy kilka gatunków muzycznych od muzyki folk, rock po country. Do tej pory wydał kilkanaście płyt i odbył kilkaset koncertów w Polsce i Europie.
Gwiazdą wieczoru będzie zespół Underfate z Kwidzynia, który zaprezentuje widowisko multimedialne. Zespół tworzy swoisty mariaż gatunkowy, wypadkową art-rocka, post-rocka, ambientu oraz elementów progresywnego rocka i metalu. Przy czym atmosferą zdecydowanie bliżej im do twórczości grup Lebowski (choć bez takiego instrumentarium) i Besides, słychać też luźne wpływy Pink Floyd - jego gęstej faktury, klimatu oraz brzmienia. Zespół do tej pory wydał dwie płyty, entuzjastycznie przyjęte przez słuchaczy i krytyków.
Projekt plakatu obchodów rocznicy bitwy wykonała olsztyńska artystka Vanessa Kurmin. Plakat przedstawia Krzyż Legionowy wbity w pole.
Organizatorami wydarzenia są: Związek Piłsudczyków RP, Archiwum Państwowe w Olsztynie, Miejski Ośrodek Kultury przy wsparciu Urzędu Miasta Olsztyn, Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Piekarni Tyrolska, Drukarni Spręcograf i firmy Dachland.
Z D J Ę C I A