Jak ważny jest nawyk zapinania pasów bezpieczeństwa w prawidłowy sposób, dowiedzieli się ci, którzy byli we wtorek (28.06) na seminarium „Bezpiecznie chce się żyć”. Eksperci Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego demonstrowali w auli kongresowej Centrum Konferencyjnego UWM, jak montować foteliki i bezpiecznie podróżować z dziećmi.
„Bezpiecznie - Chce się żyć!” to cykliczny program prewencyjny Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, z którym eksperci BRD jeżdżą po Polsce. Tym razem specjalnie przed wakacjami opracowano akcję pod kątem zarówno niechronionych uczestników ruchu drogowego jak i podróżujących samochodem. Prezentacje poświęcone bezpieczeństwu pieszych, instruktaż zapinania pasów i montażu fotelików dla dzieci, niespodzianki, nagrody oraz niezwykli goście, to tylko niektóre punkty, przygotowane przez organizatora. Wydarzenie zakończył koncert zespołu De Mono.
Kampania społeczna „Mistrzowie w pasach” ma też na celu przekonać do zmiany postaw tych, którzy w ogóle nie chcą zapinać pasów podczas jazdy ryzykując życie swoje i innych. Niezwykle ważnym przesłaniem kampanii jest dbałość o bezpieczeństwo dzieci przewożonych w samochodach, zarówno tych młodszych, które podróżują w fotelikach, jak i i starszych, którym wystarczają pasy bezpieczeństwa. Co istotne - w 2015 r. weszły w życie znowelizowane przepisy w tym zakresie, a rodzice nadal nie mają stosownej wiedzy.
Ambasadorem kampanii jest czterokrotny Mistrz Polski w klasyfikacji generalnej Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski - Kajetan Kajetanowicz.
- Są przynajmniej 3 powody, dla których po raz trzeci aktywnie uczestniczę w kampanii. Pasy uratowały mi życie - przyznaje Kajetan Kajetanowicz.
- Zdaję sobie sprawę z tego, jak ważne jest zapinanie pasów i ich sposób zapięcia. Ważny jest kontakt z ludźmi, większość się cieszy, że może się czegoś nauczyć, że mogą poprawić swoje bezpieczeństwo - to i mi daje radość. Czuję, że to jest potrzebne. -
Podczas zeszłorocznej edycji podczas specjalnych PIT STOP-ów organizowanych na terenie całej Polski z indywidualnymi instruktażami dotarliśmy bezpośrednio do ponad 3 500 Polaków. Liczna grupa podróżujących, biorących udział w tych spotkaniach, była nieświadoma podstawowych zasad odnoszących się do prawidłowego stosowania pasów bezpieczeństwa - mówi Jacek Zalewski, prezes KCBRD.
- Eksperci każdorazowo wskazywali na błędy, uświadamiali, jakie zagrożenia są z nimi związane i instruowali jak postępować, aby nie doprowadzać do nich w przyszłości. PIT STOP-y odbyły się we wszystkich województwach w około 30 lokalizacjach. Ponadto do najmniejszych miejscowości i najmłodszych użytkowników dróg eksperci pojechali edukując na roztańczone, pełne zabaw Lekcje Bezpieczeństwa. - W rezultacie podczas podsumowania kampanii oszacowano, że średnio jedynie około 30% osób prawidłowo korzysta z pasów bezpieczeństwa i zagłówków. Podobnie złe wyniki uzyskano w obserwacjach użytkowania fotelików ochronnych, gdzie w blisko 70% inspekcji odnotowano nieprawidłowości - podsumowuje poprzedni rok kampanii prezes KCBRD, Jacek Zalewski.
- Także fakt wystąpienia aż 30% błędów najwyższego ryzyka, które w wypadkach drogowych mogą przekładać się na większą liczbę ofiar śmiertelnych, pokazał dużą skalę problemu i stąd zdecydowaliśmy o 3. edycji kampanii „Mistrzowie w pasach”.
Z D J Ę C I A