W sali kameralnej Amfiteatru im. Czesława Niemena w Olsztynie wystąpił wczoraj (28.06) niezwykły duet - Joanna Kondrat i Piotr Krępeć w kameralnym koncercie w ramach Olsztyńskiego Lata Artystycznego.
Joanna Kondrat to wokalistka i autorka tekstów. Skromna, choć doceniona przez najbardziej wybrednych krytyków muzycznych. Ceniona za wszechstronność, nie ogranicza się do jednego gatunku muzycznego. Laureatka nagrody im. Anny Jantar za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie Debiuty 2012 w ramach 49. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Uhonorowana nagrodą specjalną Programu Trzeciego Polskiego Radia, na tym samym festiwalu.
W latach 2004-2007 zdobyła pierwsze miejsca na najbardziej prestiżowych festiwalach piosenki autorskiej, m.in. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie czy Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej w Warszawie, a dwa lata później odebrała nagrodę specjalną Estrady Polskiej w Opolu za interpretację utworów Marka Grechuty.
Od siedmiu lat, we współpracy z Filharmonią Łódzką, współtworzy projekt „Chopin. Powroty”. Wspólnie z Maciejem Tubisem prezentuje pieśni Fryderyka Chopina w jazzowych aranżacjach. W roku 2011 nagrała autorską płytę „Samosie”. Dostrzeżony przez krytyków, redakcje rozgłośni radiowych i telewizyjnych krążek zebrał ponad 30 znakomitych recenzji i zaprezentowany został we wszystkich telewizyjnych programach poświęconych kulturze.
Piotr Krępeć jest gitarzystą akustycznym fingerstyle, przez magazyn „Top Guitar” określony objawieniem i wielką nadzieją polskiej gitary. Jako kompozytor muzyki filmowej zadebiutował na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w 2012 roku, będąc autorem muzyki do filmu „Podróż z bagażem podręcznym” w reżyserii Arka Biedrzyckiego.
Pomysłodawca, dyrektor oraz główny organizator dwóch edycji Fingerstyle Sopot Festival oraz czterech edycji Szczycieńskiego Festiwalu Gitarowego, na którym wystąpił wspólnie z największymi gitarzystami fingerstyle’owymi świata: Jonem Gommem, Andreą Valerim i Stefano Barone.
Swoją przygodę z sześciostrunowym instrumentem szarpanym rozpoczął od gitary klasycznej. Dziesięć lat później zakochał się w jazzie i raz na zawsze zostawił klasyczną formułę. Dostrzegł wówczas nowe możliwości gitary akustycznej - niekonwencjonalne stroje i grę perkusyjną. Obecnie korzysta z wielu technik gitarowych jednocześnie, przez co jego twórczość wymyka się jednoznacznym kwalifikacjom. W jego kompozycjach można odnaleźć całe bogactwo środków artystycznego wyrazu. Ponad nimi zawsze górują jednak wysublimowane połączenia dźwięków i minimalizm, który twórca w swojej muzycznej wypowiedzi ceni ponad wszelką miarę.
Podczas wczorajszego koncertu artyści wykonali między innymi utwory „Burza” i „Daj nam czas” z płyty Karma, „Będę obok” i „Jezioro” z albumu Samosie oraz „Ostatni” z repertuaru Edyty Bartosiewicz, której twórczość ma dla wokalistki duże znaczenie.
Ponad godzinny muzyczny wieczór zakończył się aż trzema bisami.
Z D J Ę C I A