Stare Miasto w Olsztynie zamieniło się dzisiaj (25.06) w niezwykłe laboratorium - za sprawą naukowców z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN. W ramach Olsztyńskiego Lata Artystycznego przekonywali mieszkańców miasta, że nauka to też sztuka.
W programie zorganizowanego przez Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olsztynie i w partnerstwie z Oddziałem Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i w Białymstoku z siedzibą w Olsztynie pikniku znalazły się m.in. wystawa interaktywnych eksponatów Centrum Nauki Kopernik, dzięki którym zwiedzający mogli sprawdzić szybkość reakcji na bodźce świetlne oraz dźwiękowe, dowiedzieć się jak oszukać swój wzrok i postarać się złamać szyfr.
Odbyły się również rodzinne warsztaty na temat diety bezglutenowej. Rozmawiano o tym, czym właściwie jest gluten oraz kto i dlaczego musi się go wystrzegać. Goście bawili się też w „Poszukiwaczy glutenu”, podejmując próbę wymycia go z próbek ciasta z mąki pszennej. Z kolei warsztaty „Smakowita skóra” objęły praktyczne wykorzystanie proszków owocowych do otrzymywania kosmetyków. Każdy z uczestników mógł skomponować własny krem z dodatkiem ulubionego owocu i zabrać go do domu.
Naukowcy z Instytutu Geofizyki PAN w Warszawie wywołali „Prywatne trzęsienie ziemi” i wyjaśniali, dlaczego wstrząsy o podobnej wielkości w niektórych rejonach świata powodują małe zniszczenia, zaś w innych - katastrofy. Warsztaty przygotowane przez Ogród Botaniczny PAN w Powsinie przybliżyły natomiast gościom rolę Banku Nasion w ochronie różnorodności roślin.
Na olsztynian czekały także warsztaty technik daktyloskopowych, wykorzystywanych w laboratoriach kryminalistycznych, oraz zajęcia tworzenia samodzielnych modeli bakterii np. bolibrzuszka. Pokazano również pluszowe modele organów uczestniczących w trawieniu (w skali 1:1 lub większej).
W prezentacjach udział wzięli również naukowcy z Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu, którzy pokazali, jak ph produktów spożywczych wpływa na nasze zdrowie.
Z D J Ę C I A
F I L M Y