W czasach świetności w Biskupcu i okolicach było ponad 200. rzemieślników, dziś przedsiębiorców skupionych w Cechu Rzemiosł Różnych jest 24. Jutro (18.06) będą świętować swój jubileusz 70-lecia.
Jeszcze w latach 80. prowadzenie własnej działalności gospodarczej wymagało wstąpienia do cechu i otrzymania karty rzemieślnika. Dokument wręczano po zdobyciu odpowiedniej wiedzy i zdaniu egzaminów. Pierwszy rzemieślnik - szewc, pojawił się w Biskupcu po wojnie. Później powstawały kolejne zakłady.
- W końcu lat 80. w mieście i okolicach swoje usługi świadczyło ponad 200 rzemieślników - przypomina starszy cechu w Biskupcu Tadeusz Kobus.
- Pracowali instalatorzy tapicerzy, fryzjerzy i hydraulicy.Dziś organizacja angażuje się w dyskusję o przepisach regulujących działalność gospodarczą, a zrzesza przede wszystkim firmy, w których praktyki zawodowe odbywają uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.
Podczas sobotnich uroczystości z udziałem przedstawicieli wszystkich cechów z województwa warmińsko-mazurskiego, biskupieccy rzemieślnicy podsumują 70 lat swojej działalności, wręczą medale i odznaczenia. W czasie mszy świętej poświęcone zostaną insygnia cechowe - łańcuch będący symbolem władzy w biskupieckim Cechu Rzemiosł Różnych.
Program imprezy:
» 10.30 - spotkanie w restauracji Atelier, ul. Mickiewicza 31
» 11.30 - przejście do kościoła pw. Św. Jana Chrzciciela, Pl. Kościelny 1
» 12.00 - uroczysta msza święta, poświęcenie insygniów
» 13.00 - przemarsz z orkiestrą przez miasto, złożenie kwiatów pod pomnikami
» 14.00 - uroczysta akademia, wręczanie odznaczeń, restauracja Atelier
Z D J Ę C I A
P L I K M P 3