W salach kopernikowskich Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie odbyło się wczoraj (16.06) ostatnie przed nadchodzącymi wakacjami spotkanie w ramach cyklu Warsztaty bałtyjskie. Tematem spotkania poprowadzonego przez Krzysztofa Wróblewskiego była „Wyprawa kniazia Jarosława Światopełkowicza przeciwko Jaćwięgom w roku 1112.”
Krzysztof Wróblewski (ur. w 1984 r. w Braniewie). W 2008 roku ukończył studia magisterskie na kierunku historia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Jest autorem pracy magisterskiej pt. „Rola drużyny książęcej na Rusi Kijowskiej w X-XI wieku”, napisanej pod kierunkiem dr hab. Zoi Jaroszewicz-Pieresławcew, prof. UWM. Obecnie pod opieką naukową prof. dr. hab. Grzegorza Białuńskiego przygotowuje rozprawę doktorską pt. „Stosunki prusko-ruskie w X-XIII wieku”. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się zwłaszcza na dziejach ludów basenu Morza Bałtyckiego w epoce wczesnego średniowiecza.
Zamiarem autora wystąpienia jest próba interpretacji znanej wyłącznie z ruskich latopisów lapidarnej wzmianki o wyprawie wołyńskiego kniazia Jarosława Światopełkowicza na Jaćwięgów (1112 r.). Zdaniem części badaczy nie można wykluczyć ścisłego współdziałania polsko-ruskiego w walce z Prusami. Argumentem świadczącym na korzyść tej ewentualności miałby być związek czasowy między wyprawą na Jaćwięgów podjętą przez Jarosława a najazdami na Prusy organizowanymi przez Bolesława III Krzywoustego, męża siostry Jarosława Światopełkowicza - Zbysławy. Z kolei przyrodnia siostra polskiego księcia najczęściej bywa uznawana za żonę Jarosława. Tymczasem chronologia pruskich wypraw Krzywoustego pozostaje sprawą dyskusyjną. Uzasadnione wątpliwości budzi także upatrywanie w wołyńskim kniaziu małżonka nieznanej z imienia córki Władysława Hermana.
Wystąpienie Krzysztof Wróblewskiego zarejestrowaliśmy na filmie wideo. Zapraszamy do zapoznania się z nim.
R E K L A M A
Kolejne spotkanie w ramach cyklu odbędzie się w październiku.