W piątek (3.06) w olsztyńskim starostwie odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematem spotkania było przygotowanie służb zespolonych oraz administracji samorządowej do sezonu letniego, a tym samym zapewnienia mieszkańcom i turystom bezpiecznego wypoczynku.
Policja w swoich działaniach stawia na prewencję. Jak mówi zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie podinsp. Marek Kuśmierczyk, funkcjonariusze będą przeprowadzać kontrole dworców i dzikich plaż. Odbędą się też spotkania edukacyjne w placówkach oświatowych m.in. na temat handlu ludźmi i pochopnego podejmowania decyzji o wyjeździe do pracy za granicę. Ważną informacją - głównie dla rodziców - powinna być ta o utworzeniu stałego punktu kontroli autokarów przy ul. Leonharda w Olsztynie. Od poniedziałku do piątku w godz. 6:30-9:00 policjanci będą sprawdzali m.in. stan techniczny autobusu i trzeźwość kierowcy. Nie zabraknie też akcji pod kryptonimem „Trzeźwy poranek”, czy „Bezpieczne pasy”. Wespół ze Strażą Leśną, Miejską i Rybacką policjanci będą patrolować tereny wodne i przybrzeżne.
Gotowość do pracy na wodzie potwierdził też zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie st. bryg. Marek Eljasiak. Do działań będą wyjeżdżać jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej oraz grupa specjalistyczna Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej 2 KM PSP w w Olsztynie.
O odpowiedzialne prowadzenie prac naprawczych tam, gdzie jest woda, apelowała Teresa Parys, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. -
W związku z nowym rozporządzeniem dotyczącym procedur postępowania w razie zanieczyszczenia wody, nie możemy już warunkowo wydawać pozwoleń. Wystarczy stwierdzenie istnienia jednej bakterii Coli do nakazu zamknięcia placówki - informowała pani dyrektor.
W trakcie posiedzenia starosta Małgorzata Chyziak pytała m.in. o możliwość utworzenia nad jeziorami posterunków sezonowych. W tym roku jednak policja nie będzie takowych tworzyć, zapewnia jednak o wzmożonej pracy policjantów w patrolach wodnych. W Stawigudzie, nad jeziorem Pluszne, w każdy weekend bezpieczeństwa kąpiących się będą strzec strażacy ochotnicy.
Burmistrz Dobrego Miasta wnioskował o dodatkowe patrole policyjne wieczorami. Stanisław Trzaskowski poinformował o zabezpieczeniu miejsc kąpielowych przez ratowników. Zwrócił też uwagę na narastający problem maluchów pozostawianych bez opieki.
- Chodzi o dzieci w wieku 3-5 lat, które same biegają w okolicy fontanny i kurtyn wodnych - informował burmistrz.
Samorządowcy rozmawiali też o zagrożeniu barszczem Sosnowskiego, wymieniając się doświadczeniami, jak sobie poradzić z problemem. Poruszyli także temat porzucania psów w okresie wakacyjnym.
Z kolei Jonkowo pochwaliło się funkcjonującym od niedawna monitoringiem.
- Założyliśmy na razie 8 kamer, docelowo ma ich być dwa razy tyle - mówił przedstawiciel gminy.
Przedstawiciele gmin zgłaszali swoje wnioski i propozycje dotyczące współpracy z Powiatową Służbą Drogową. Obecny na posiedzeniu dyrektor Artur Bal poinformował, gdzie obecnie prowadzone są prace drogowe i kiedy zostaną zakończone. Zachęcił też do odwiedzin strony www powiatu, na której są zamieszczane aktualne dane o bieżących remontach dróg.
Kierownik Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego Paweł Drankowicz z kolei zaapelował do uczestników spotkania o wprowadzenie praktyki zgłaszania przez ratowników wodnych gotowości do pracy nad danym akwenem.
- W przypadku, gdy plażowicz zadzwoni do nas z informacją, że potrzebna jest pomoc, wiemy od razu, do którego z ratowników zadzwonić, by wskazać mu miejsce zdarzenia - powiedział Drankowicz.
- Cieszę się, że jesteśmy przygotowani na nadchodzące lato i na to, by zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo i komfort wypoczynku - podsumowała posiedzenie starosta Małgorzata Chyziak.
Z D J Ę C I A