Niedziela (5.06) była ostatnim dniem trwających w Olsztynie od środy (1.06) jubileuszowych X Światowych Dni Bajki. Pięciodniowy program wydarzenia zwieńczył festyn rodzinny pod hasłem „Bajkowe show sportowe”, zorganizowany na stadionie uniwersyteckim przy ul. Oczapowskiego w Kortowie.
- Uważam, że tegoroczna impreza udała się nam bardzo dobrze, tym bardziej, że w piątek, 3 czerwca, odnieśliśmy przeogromny sukces, bo jeszcze nigdy w czasie Światowych Dni Bajki tyle dzieci nie było na Paradzie Postaci Bajkowych, a potem bawiło się z nami na festynie w Parku Centralnym - mówi Leszek Baranowski, inicjator i współorganizator Światowych Dni Bajki.
- Szacujemy, że w paradzie wzięło udział około 1300 osób, a w Parku Centralnym pojawiły się jeszcze nowe osoby, co pozwala nam przyjąć, że tego dnia z naszym Stowarzyszeniem Bajka bawiło się około półtora tysiąca osób! Serce rosło na widok takiego tłumu chętnych do zabawy z bajkami w roli głównej.Na sukces frekwencyjny imprezy niewątpliwie wpływ miała pogoda. Przez pięć dni świeciło słońce, było wręcz upalnie, co sprzyjało zabawie i wypoczynkowi na świeżym powietrzu
.- Faktycznie pogodę w tym roku mieliśmy „bajkową”, jakby była przez nas zaczarowana - ocenia Leszek Baranowski.
Dzisiejszy festyn na stadionie UWM, w zorganizowaniu którego znaczący udział miały działające na Warmii i Mazurach służby mundurowe, był jednym z ważniejszych punktów tegorocznych Światowych Dni Bajki. Do tych najważniejszych wydarzeń tegorocznej imprezy niewątpliwie należała też piątkowa Parada Postaci Bajkowych i festyn w Parku Centralnym. Leszek Baranowski zwraca jednak uwagę na może niezbyt spektakularne, ale z punktu widzenia organizatorów Światowych Dni Bajki ważne wydarzenie.
- Inaugurujące X Światowe Dni Bajki czytanie bajek w olsztyńskich tramwajach nie tylko zrobiło naszej imprezie olbrzymią reklamę, ale przede wszystkim zwróciło uwagę mieszkańców Olsztyna na potrzebę czytania bajek - mówi Baranowski.
- Bajki dają pierwsze lekcje moralności, uczą odróżniać dobro od zła. Podejrzewam, że biblioteki czy inne instytucje kultury pójdą naszym śladem i będą wykorzystywać środki miejskiej komunikacji do propagowania społecznie pożądanych postaw. W tym roku również po raz pierwszy Stowarzyszenie Bajka nawiązało współpracę ze studentami UWM organizującymi Olsztyńskie Dni Fantastki i Nauki.
- Połączyliśmy siły, żeby jeszcze bardzie wzbogacić programy naszych imprez i podnieść ich rangę - wyjaśnia Leszek Baranowski.
- Jednocześnie jako bardziej doświadczeni w organizowaniu dużych imprez pomagaliśmy młodym ludziom, którzy jeszcze niezbyt pewnie poruszają się po prawno-finansowych meandrach organizacji masowych wydarzeń. Myślę, że ten mariaż doświadczenia i młodości sprawdził się.Już dzisiaj Leszek Baranowski zapowiada kolejne Światowe Dni Bajki, do wspierania których organizatorowi, czyli Warmińsko-Mazurskiemu Stowarzyszeniu Bajka w Olsztynie udało się pozyskać znakomitych patronów i sponsorów, m.in. ministra edukacji narodowej, wojewodę warmińsko-mazurskiego, marszałka województwa warmińsko-mazurskiego i prezydenta Olsztyna.
- To bardzo ważne, że władza nas widzi i potrafi docenić nasz wysiłek - mówi Leszek Baranowski.
- W takich warunkach chce się pracować społecznie, szczególnie na rzecz najmłodszych członków naszych społeczności.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :