W Kortowie, przed Collegium Biologiae - siedzibą Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbyła się Majówka z etnobotaniką. Imprezę zorganizowały Wydział Biologii i Biotechnologii, Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, Naukowe Koło Badań Podwodnych, Stowarzyszenie PRO-Natura oraz Akademicki Klub Płetwonurków Skorpena w ramach akcji Fascynujący Świat Roślin.
Fascynujący Świat Roślin to międzynarodowa akcja, która odbywa się na całym świecie pod auspicjami Europejskiej Organizacji Nauk o Roślinach (EPSO - European Plant Science Organization). Jej celem jest zaprezentowanie pracy osób zafascynowanych światem roślin, a także przekazanie przesłania, że wiedza o roślinach jest niezmiernie ważna dla rozwoju różnych dyscyplin biologii, rolnictwa, zrównoważonego wytwarzania żywności oraz ogrodnictwa.
Wydarzenie Fascynujący Świat Roślin 2016 odbyło się Olsztynie pod ogólnym hasłem Majówka z etnobotaniką. Etnobotanika jest starą praktyką, ale nową dyscypliną naukową, postrzeganą jako potencjał rewitalizacji zagrożonych wartości, w dobie masowej zagłady nie tylko roślin i zwierząt, ale także wielu ludzkich kultur. Jak mówią organizatorzy majówki, traktując etnobotanikę jako poznawanie przyczyn zmieniającego się kontekstu wzajemnych kontaktów ludzi i roślin, pragnęli zapoznać społeczeństwo Olsztyna i całego regionu z wieloma ciekawymi problemami przyrodniczymi, których głównymi przedstawicielami są rośliny.
W tym celu zaproponowali uczestnikom wydarzenia wiele atrakcji, jak m.in. warsztaty i pokazy: Kosmetyki nie tylko z roślin wiosennych; Dieta naszych pradziadów - zapomniane rośliny w kuchni; Rośliny survivalowe - przetrwanie nie tylko w terenie!; Bioróżnorodność łąki na starych dachówkach; Prawdziwe życie mchów; Roślinny znak zodiaku; Zwiedzanie szklarni Wydziału Biologii i Biotechnologii; Mniej znane, zapomniane warzywa i rośliny przyprawowe; warsztaty terenowe w Arboretum w Kudypach, Wodny świat roślin na wiosnę i spacer po Parku Kortowskim.
Z D J Ę C I A
F I L M Y