Na Noc Bibliotek zaprasza również Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie
Prawie 30 bibliotek publicznych w województwie weźmie udział 4 czerwca w II edycji ogólnopolskiej Nocy Bibliotek odbywającej się w tym roku pod hasłem: Wolno czytać! W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku Warmińskim będzie można zapoznać się z historią rycerstwa, w Bibliotece Miejskiej w Pieniężnie z czytelnikami spotka się pisarka Katarzyna Enerlich. Najmłodsi czytelnicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Jedwabnie obejrzą spektakl teatralny, a Miejska Biblioteka Publiczna w Ełku oferuje turniej gier planszowych. To tylko kilka wybranych atrakcji, które biblioteki przygotowały na ten szczególny dzień w roku, kiedy można spędzić noc w bibliotece.
Do akcji włącza się także Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie, w której gościć będą „Smaki literatury”. Na odwiedzających Stary Ratusz czekają saloniki literackie, na których nie zabraknie dobrej książki, muzyki i filmów związanych z kuchniami narodowymi i regionalnymi. Podczas spotkania będzie można poznać zarówno tajniki kuchni europejskich (niemiecka, angielska, francuska oraz włoska), amerykańskiej oraz z regionu Warmii i Mazur, jak i doświadczyć wielu smaków w literaturze pięknej. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielą się uczniowie instytucji partnerskiej: Zespołu Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie. Zdradzą wiele ciekawostek i podpowiedzą, jak z kilku podstawowych produktów wyczarować smakowite potrawy. Najmłodsi czytelnicy, którzy spotkają się w Saloniku na Piątkę, wezmą udział w szalonych zabawach literackich i obejrzą film „Magiczne drzewo”.
Na odwiedzających WBP podczas Nocy Bibliotek czekają także niespodzianki muzyczne. Udział w wydarzeniu to również okazja, aby rozpocząć swoją przygodę z biblioteką, zapisując się do grona czytelników. Zapraszamy w godz. 18.00-21.00.
Ogólnopolska Noc Bibliotek organizowana jest po raz drugi. W całej Polsce w Nocy Bibliotek udział weźmie około 1000 bibliotek różnych sieci oraz księgarń, kawiarni, klubów i innych instytucji i organizacji.
Celem akcji jest promocja czytelnictwa i bibliotek jako najbardziej dostępnych instytucji kultury, często jedynych w małych miejscowościach, gdzie nie ma teatrów, kin, muzeów, galerii i filharmonii.
Głównym organizatorem ogólnopolskiej akcji jest Centrum Edukacji Obywatelskiej.