Są takie książki, które znał i czytał niemal każdy. Jedną z nich jest na pewno Mały Książę - niedługie opowiadanie o ciekawym wszystkiego chłopcu zwiedzającym pogmatwany świat dorosłych. Ta niepozorna książka kryje w sobie wiele prawd i przesłań, które wciąż są aktualne.
Anetta Socha, polonistka w Gimnazjum nr 5, zainspirowana tą historią postanowiła dać swoim uczniom zadanie - napisanie o jeszcze jednej planecie, którą młody wędrownik odwiedził, lecz która nie została opisana przez autora. Kolejna nudna praca domowa? Skądże! Młodzież podeszła do sprawy bardzo poważnie - opowiadań było dużo, a każde niosące ze sobą ciekawą refleksję i będące doskonałą kontynuacją Małego Księcia.
Sam pomysł tak bardzo spodobał się i uczniom, i nauczycielce, że już od wtorku (17.05) w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej możemy podziwiać efekty sześciomiesięcznej pracy uczniów Gimnazjum nr 5. Właśnie wtedy odbył się fascynujący wernisaż, który miał na celu zaprezentowanie najlepszych prac i doskonałych rysunków Beaty Kaczmarczyk, która wzięła odpowiedzialność za interpretację plastyczną tekstów literackich. Wernisaż otworzyła Sylwia Czachorowska - dyrektorka Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej. Potem oddała głos uczniom - Katarzynie Goździewskiej i Jakubowi Świdziniewskiemu, którzy poprowadzili spotkanie. Opowiedzieli, jak zrodził się pomysł projektu, jak powstawały prace. Zebrani mieli też przyjemność wysłuchania trzech wybranych tekstów. Ewelina Arasim, Kasia Goździewska i Weronika Czechowicz przeczytały o wizycie Małego Księcia na planetach Nauczyciela, Oszustki i Eksperymentatorów. Po wspólnej lekturze trzech prac zebrani goście mogli zapoznać się z pozostałymi tekstami.
Gdzie jeszcze zawędrował Mały Książę, można dowiedzieć się, odwiedzając wystawę w sali konferencyjnej Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej przy ul. Natalii Żarskiej w Olsztynie. Piękne wyeksponowanie prac tu prezentowanych to zasługa pań pracujących w bibliotece, które zawsze wspierają ciekawe inicjatywy olsztyńskich szkół. Efekty pracy uczniów z Gimnazjum nr 5 można oglądać do końca roku szkolnego. Zapraszamy, to będzie ciekawa lektura.
Z D J Ę C I A