Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
18:11 19 stycznia 2025 Imieniny: Erwina, Henryka
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Literatura, czytelnictwo
WBP | 2016-05-06 10:55 | Rozmiar tekstu: A A A

Historia Warmii i Mazur na wyciągnięcie ręki

Olsztyn24
(fot. WBP)

Miłośnicy Olsztyna i badacze dziejów Warmii i Mazur mogą nareszcie samodzielnie i bez wychodzenia z domu poszukiwać informacji oraz źródeł o regionie od 1945 roku. Najstarsze „Bibliografie Warmii i Mazur” trafiły bowiem do Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Cyfrowej.

Aby dowiedzieć się, co prasa olsztyńska pisała np. o tramwajach w naszym mieście tuż po II wojnie światowej, albo jaka jest historia słynnej olsztyńskiej „szubienicy”, można skorzystać z pomocy bibliotekarzy z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. Pracownia Regionalna (mieszcząca się w Starym Ratuszu) dysponuje bogatymi bazami danych, a jej pracownicy służą wsparciem w różnego rodzaju badaniach i projektach regionalnych. Od niedawna pasjonaci dziejów naszego regionu mogą także bez przeszkód sami poszukiwać informacji za pomocą Internetu.

Na platformę Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Cyfrowej trafiły najstarsze bibliografie o regionie Warmii i Mazur. Najcenniejsze są dzisiaj te tworzone przez Emilię Sukertową-Biedrawinę, słynną regionalistkę i bibliotekarkę, patronkę WBP w Olsztynie. Z wielkim poświęceniem ratowała ona nie tylko rzadkie przedwojenne księgi, ale też wiedzę. Informacje o regionalnych źródłach zgromadzone przez nią i kolejnych bibliografów dzisiaj są na wyciągnięcie ręki. Dociekliwi mieszkańcy regionu mogą znaleźć w nich odpowiedzi na wiele pytań, np. o historię swojej miejscowości, ulicy czy domu.

Z pewnością docenią je także naukowcy, szczególnie historycy i literaturoznawcy. Bibliografie to kopalnia wiedzy dla studentów poszukujących ciekawych tematów regionalnych do prac magisterskich czy licencjackich. Wiele inspiracji znajdą w nich zwłaszcza początkujący dziennikarze czy osoby zajmujące się turystyką historyczną. „Bibliografia Warmii i Mazur” jest też bankiem informacji dla nauczycieli opracowujących scenariusze w ramach edukacji regionalnej. A i sami uczniowie przygotowujący projekt szkolny czy biorący udział w konkursach regionalnych mogą się wiele nauczyć zaglądając do biblioteki cyfrowej.
R E K L A M A
Historyczne spisy zostały zdigitalizowane i umieszczone na stronie wmbc.olsztyn.pl http://wmbc.olsztyn.pl/dlibra/publication?id=871&tab=3 . Te i nowsze bazy regionalne udostępniono natomiast na stronie http://www.wbp.olsztyn.pl/katalog/.

Po więcej informacji związanych z regionem Warmii i Mazur zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-19.00, w soboty od 9.00-14.00 do Pracowni Regionalnej i Informatorium: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie, ul. Stare Miasto 33, (Stary Ratusz - pierwsze piętro); tel. 89 527 28 74; e-mail: region@wbp.olsztyn.pl. Otwarci na regionalne inicjatywy zapraszamy do współpracy.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.