W Olsztynie rozpoczęło się dziś (5.05) XVII Samorządowe Forum Ekologiczne. Dwudniowe spotkanie samorządowców z Warmii i Mazur poświęcone jest gospodarce odpadami komunalnymi, a clou porządku spotkania stanowi projekt aktualizacji planu gospodarki odpadami dla województwa warmińsko-mazurskiego na lata 2016-2020, który zaprezentowała uczestnikom forum Sylwia Jaskulska - członek zarządu województwa.
- Od czasu kiedy marszałek województwa powołał grupę roboczą do aktualizacji wojewódzkiego planu gospodarki odpadami trwa intensywna praca nad tym ważnym dla naszego regionu dokumentem - mówi Sylwia Jaskulska.
- Dzisiejsza konferencja poświęcona jest właśnie gospodarce odpadowej i na niej się skupiamy. Chcemy podsumować prace nad dokumentem prowadzone przez przedstawicieli regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK) i instalacji zastępczych, przy współudziale Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i pracowników Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Wojewódzkiego.Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Na liście obecności znalazło się ponad 170 nazwisk. Licznie reprezentowane były gminy, które dotychczas poddawały w wątpliwość obowiązujący plan gospodarki odpadami. Przed wejściem do Park Hotelu, gdzie odbywa się forum, Ruch Narodowy zorganizował pikietę, której uczestnicy rozdawali wchodzącym do hotelu apel do władz województwa o zreorganizowanie systemu gospodarki odpadami oraz o odstąpienie od projektu budowy spalarni śmieci w Olsztynie. Na zasadnicze zmiany dotychczas obowiązującego systemu niezadowoleni raczej liczyć nie mogą.
- Nasze województwo zostało podzielone na cztery rejony przetwarzania odpadów i tutaj nie będzie żadnej zmiany - wyjaśnia Sylwia Jaskulska.
- Te inwestycje, które powstały ze środków unijnych muszą zostać utrzymane, bo wszystkim nam powinno zależeć, żeby nie zwracać zainwestowanych pieniędzy do budżetu Unii Europejskiej. W tym zakresie polityka władz województwa jest spójna: co zostało w województwie zbudowane - musi być utrzymane. Są to nowoczesne zakłady, które nie zagrażają naszemu środowisku, a przede wszystkim naszemu życiu i zdrowie. Ponadto samorządowcy powinni być świadomi zadań, jakie nałożył na nich ustawodawca w zakresie gospodarki odpadami. Wszyscy więc powinniśmy dążyć do tego, aby w ramach stworzonego systemu gospodarki odpadami opłaty za zagospodarowanie śmieci dla mieszkańca województwa były jak najniższe.
Program forum na dzisiaj przewiduje dwa panele tematyczne:
1) zapobieganie powstawaniu odpadów,
2) narzędzie realizacji gospodarki odpadami.
Po każdym z panelu przewiduje się dyskusję uczestników. Organizatorzy zakładają też wypracowanie wspólnego stanowiska uczestników forum, które da podstawy do ewentualnych korekt wojewódzkiego planu gospodarki odpadami przed jego zatwierdzeniem przez sejmik województwa.
Jutro w planach uczestników forum jest wizyta studyjna w olsztyńskim ZGOK-u, w ramach której odbędzie się zwiedzanie zakładu. Ponadto prezes zarządu MPEC w Olsztynie Konrad Nowak przedstawi temat „Budowa elektrociepłowni na paliwo z odpadów w województwie”.
Z D J Ę C I A
F I L M Y