Sikawkę z 1834 roku i hełm strażacki z lat 30. minionego wieku prezentuje Muzeum Nowoczesności
Strażacka ekspozycja w Tartaku Raphaelsohnów | Więcej zdjęć »
Wyjątkowe rarytasy można od dziś (4.05) przez miesiąc oglądać w Tartaku Raphaelsohnów - Muzeum Nowoczesności w Olsztynie. W ramach nowego cyklu ekspozycji pod hasłem „Eksponat Miesiąca”, i w związku z obchodzonym dzisiaj Dniem Strażaka, muzeum zaprezentowało dwa zabytki techniki związane z działalnością straży pożarnej: sikawkę czterokołową z 1834 roku oraz polski hełm strażacki z lat 30 XX wieku. Oba eksponaty są własnością Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, a w muzeum zaprezentował je druh Grzegorz Matczyński - dyrektor wykonawczy Zarządu Wojewódzkiego OSP RP w Olsztynie.
Prezentowana w Muzeum Nowoczesności sikawka została wyprodukowana w 1834 roku przez zakład „L. Steinfurt” w Królewcu dla straży pożarnej we wsi Lowenstein (obecnie Lwowiec w gm. Sępopol, pow. Bartoszycki). W drugiej połowie lat 70. XX wieku została przekazana do Komendy Rejonowej Straży Pożarnej w Biskupcu, gdzie była używana jako rekwizyt podczas pokazów strażackich. Jest prawdopodobnie najstarszą zachowaną w stanie oryginalnym sikawką w regionie oraz jednym z najstarszych zachowanych urządzeń wyprodukowanych w zakładach Steinfurta.
Zasada działania sikawki polegała na napełnianiu zbiornika - skrzyni (długość 130 cm., szerokość 60 cm, wysokość 50 cm) wodą. W skrzyni znajdują się dwa tłoczyska w cylindrach uruchamiane metalową dwuramienną dźwignią, które pompowały wodę przez nasadę tłoczną, do której podłączano najpierw rury skrętne, a później węże. W sikawce zamontowany jest powietrznik, dzięki któremu podawany strumień wody był ciągły.
Więcej o wystawionych w Muzeum Nowoczesności strażackich eksponatach oraz ich prezentacji na nagranych przez nas filmie z otwarcia ekspozycji.