Dzień 15 kwietnia jest obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Kombatanta. Z tej okazji wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski postanowił, aby w tym roku w sposób szczególny uhonorować kombatantów, weteranów walk o niepodległość Ojczyzny oraz osoby represjonowane za ich pełną poświęcenia działalność opozycyjną wobec systemów totalitarnych. Wraz z Wojewódzką Radą Kombatancką i Osób Represjonowanych opracował program pod nazwą: „Placówka Przyjazna Kombatantom”.
Program ten ma charakter otwarty, a przystąpienie do niego następuje na podstawie pisemnej deklaracji. Celem uczestnictwa w programie jest zapewnienie kombatantom i osobom represjonowanym szczególnych warunków dostępu do szeroko rozumianych usług publicznych.
W programie czytamy ... „
Jesteśmy dłużnikami tych, którzy walczyli o suwerenność i niepodległość Ojczyzny nie szczędząc życia i zdrowia na polach walki zbrojnej. Kombatantom oraz ofiarom represji należny jest głęboki szacunek wszystkich rodaków oraz szczególna troska i opieka ze strony instytucji publicznych i organizacji społecznych. Przystępujący do Programu chcą dać wyraz tym słusznym intencjom choć w tak skromny, a jednak godny i oczekiwany sposób”.
Zapisane w ustawach przywileje nie są realizowane, a udzielana kombatantom pomoc ma charakter uznaniowy.
Placówki przystępujące do programu zapewniają:
- nieograniczony dostęp, poza kolejnością, do świadczeń i usług medycznych w placówkach służby zdrowia
- szczególne warunki do leczenia schorzeń i urazów, których specyfika wymaga wieloprofilowego procesu terapeutycznego, bez uciążliwego czekania w kolejkach,
- zależne od nas, maksymalne skrócenie oczekiwania na pobyt w sanatoriach i ośrodkach turnusowych,
- pierwszeństwo we wszystkich działaniach i usługach środowiskowej pomocy społecznej,
- pierwszeństwo w urzędach i innych placówkach użyteczności publicznej
Placówka deklarująca przystąpienie do programu otrzymuje zaszczytny i honorowy tytuł „PLACÓWKA PRZYJAZNA KOMBATANTOM”, który otwiera dostęp do szacunku i uznania społecznego.