W Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie odbył się dzisiaj (26.04) nietypowy wernisaż. Nie otwierano tam bowiem wystawy obrazów, fotografii czy innych prac plastycznych, lecz wystawę kilkudziesięciu koszulek z podpisami bardziej lub mniej znanych ludzi, z różnych części globu i różnych profesji. Ale nie autografy na koszulkach były najważniejsze. Na t-shertach znajdują się bowiem odręcznie narysowane przez VIP-y i celebrytów uśmiechy stworzone dla pacjentów szpitali dziecięcych.
Wystawione w CEiIK-u koszulki to tylko promil z ponad 25-tysięcznego zbioru trykotów z podpisami i uśmiechami, gromadzonego od kilku lat przez gdańszczanina Marka Wysoczyńskiego w ramach projektu pod hasłem „Światowe Archiwum Uśmiechu”. W archiwum znajdują się również zdjęcia i rysunki uśmiechów.
- Uśmiech otwiera wszystkie drzwi - powiedział Marek Wysoczyński podczas wernisażu wystawy.
- Uśmiech jest nieoceniony w walce z chorobą i w rehabilitacji. Podzielmy się uśmiechem z całym światem!Wystawa koszulek z autografami i uśmiechami będzie dostępna w holu CEiIK-u przez tydzień. Sam Marek Wysoczyński będzie jutro zachęcał do uśmiechania się pacjentów szpitala dziecięcego i uczniów jednej z olsztyńskich szkół. Ze swoją akcją pojawi się również na plaży miejskiej.
Światowe Archiwum Uśmiechu to projekt, który był prezentowany prawie w całej Polsce, w Ameryce Północnej i Środkowej, Afryce, Azji i w Europie. Prezentacja uśmiechów i warsztaty miały miejsca i w prestiżowych salach jak i w małych gminach. Projekt zaistniał w Dniu Dziecka w Pałacu Prezydenckim RP, w Sejmie, na Festiwalu Filmowym w Gdyni. W Macedonii był zarówno w dziecięcym hospicjum, jak i w Filharmonii Narodowej.
We współpracy z polskim i niemieckim MSZ pod nazwą „Uśmiech Łączy” projekt działał w Kolonii, Frankfurcie, Lipsku a także jako polsko-niemiecki uśmiech w Azerbejdżanie. Z austriackim MSZ projekt był tworzony w Szanghaju, Kairze, Lublanie i w Instytucie Polski w Wiedniu. Zaistniał także w Instytucie Polskim w Budapeszcie czy galerii artystów w Wietnamie. W Japonii był częścią największego obrazu świata Hiroko Kawahara. W 2016 r. przewidziana jest wystawa w Galerii Narodowej Jordanii.
Z D J Ę C I A
F I L M Y