Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
00:15 20 stycznia 2025 Imieniny: Fabiana, Sebastiana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Głos Ludu, informacje czytelników
Beata Firek | 2016-04-14 16:08 | Rozmiar tekstu: A A A

Prezentacja słowno-muzyczna w Gimnazjum nr 13 na Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Olsztyn24
Inscenizacja w Gimnazjum nr 13 w Olsztynie (fot. G13 - wszystkie) | Więcej zdjęć »

W związku z Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, obchodzonym co roku 13 kwietnia, uczniowie Gimnazjum nr 13 im. Huberta Wagnera przygotowali prezentację słowno-muzyczną przybliżającą okoliczności Zbrodni Katyńskiej, trudną historię jej ujawniania i postać aspiranta Ignacego Drozdka, którego Dębem Pamięci od 9 września 2009r. społeczność Trzynastki się opiekuje. Poprzez obrazy z czasów II wojny światowej, komentarz słowny i muzyczny oraz wiersze przybliżona została gimnazjalistom tragedia wielu polskich rodzin.

Ignacy Drozdek, starszy przodownik Policji Państwowej, ur. 31 stycznia 1898 r. w Chrzanowicach, pow. Radomsko, syn Ludwika i Agaty, zamordowany w Ostaszkowie - lista NKWD nr 041/1 z 22 IV 1940 r., poz. 86. W 1916 r. wstąpił do Legionów i został wcielony do 3 Pułku Piechoty. Za odmowę złożenia przysięgi na wierność cesarzowi został internowany w obozie w Szczypiornie. Zwolniony w lutym 1918 r., rozpoczął służbę w 1 Pułku Piechoty 17 kompanii II batalionu Legionów Polskich. W 1919 r. uczestniczył w walkach na froncie ukraińskim, gdzie został ranny. Brał także udział w wojnie z bolszewikami w 1920 r. na linii Łączna - Lublin oraz w walkach nad Wieprzem. W 1923 r. zwolnił się z wojska w stopniu sierżanta i wstąpił do Policji Państwowej. Został starszym posterunkowym Komisariatu w Nowej Wilejce, woj. wileńskie.

W 1933 r. został służbowo przeniesiony do Warszawy, gdzie pracował w jednostce ochraniającej rząd. W chwili wybuchu II wojny światowej wraz ze swoją jednostką znalazł się pod Lwowem, gdzie prawdopodobnie 22 września 1939 r. został aresztowany. W październiku rodzina otrzymała jedyną kartkę z Ostaszkowa.

Na zakończenie prezentacji młodzież minutą ciszy uczciła pamięć poległych, a delegacja uczniowska złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod Dębem Pamięci.
R E K L A M A
Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.