W Olsztynie zakończyło się dwudniowe (5-6.04) w spotkanie uczestników międzynarodowego projektu BikeLab (Rowerowe Laboratorium). Goszczący w stolicy Warmii i Mazur rowerzyści spotkali się dzisiaj z przedstawicielami olsztyńskich mediów i wiceprezydentem miasta Jarosławem Słomą, by podzielić się swoimi spostrzeżeniami i przemyśleniami z pobytu, podczas którego zostali zaznajomieni z olsztyńskimi rozwiązaniami mającymi uczynić miasto bardziej przyjaznym miłośnikom jazdy na rowerze.
W BikeLab biorą udział rowerzyści z Polski, Litwy i Szwecji, na czele z jego pomysłodawcą i liderem Colinem Hale ze szwedzkiego Växjö. Partnerem Olsztyna w tym przedsięwzięciu jest również litewska Kłajpeda, którą ta licząca 13 osób grupa (w tym 5 osób ze Szwecji i 4 osoby z Litwy) wizytowała na początku bieżącego roku (wyprawa do Szwecji planowana jest na maj).
Olsztyńską delegację tworzą:
» Mirosław Arczak (oficer rowerowy Urzędu Miasta Olsztyna)
» Dorota d’Aystetten (asystentka Prezydenta Olsztyna ds. specjalnych projektów społecznych)
» Marian Jurak (prezes Warmińsko-Mazurskiego PTTK w Olsztynie)
» Milan Rzepkowski (reprezentuje Urząd Marszałkowski, brał udział w tworzeniu trasy Green Velo).
Najważniejszym celem projektu prowadzonego przy wsparciu Instytutu Szwedzkiego, Uniwersytetu Linneusza, organizacji Macken z Växjö i organizacji Du Ratai z Kłajpedy jest wypracowanie skutecznych sposobów promowania jazdy na rowerze wśród mieszkańców uczestniczących w projekcie miast. Inicjatywa akcentuje zalety rowerów: oszczędność czasu i pieniędzy, korzyści zdrowotne, pozytywny wpływ komunikacji rowerowej na miejską przestrzeń, szeroka dostępność - w tym dla dzieci, młodzieży oraz seniorów.
Wizytę rowerowej grupy w stolicy Warmii i Mazur zaplanowano na 2 dni. Wczoraj (5.04) goście wybrali się na kilkugodzinną wycieczkę szlakiem rowerowych inwestycji miejskich, podczas której zapoznali się z lokalnymi warunkami stworzonymi rowerzystom. Dzisiaj natomiast goście spotkali się w kapitanacie CRS „Ukiel”, gdzie między innymi omówili zaobserwowane rozwiązania i możliwości ich ewentualnej implementacji na rodzimym gruncie.
Rowerzyści podzielili się także z dziennikarzami swoimi wrażeniami. Między innymi pochwalili pomysł powołania miejskiego oficera rowerowego oraz mnogość infrastruktury rowerowej. Goście nie mogli się też nachwalić samego centrum „Ukiel”, odwagi do przywrócenia tramwajów w mieście i uruchomienia miejskiego budżetu obywatelskiego.
Więcej na temat wniosków i spostrzeżeń uczestników BikeLab prezentujemy w zapisie wideo rozmowy. Zapraszamy do jej obejrzenia.
Projekt w całości jest finansowany przez Instytut Szwedzki. To pozwala na pełne pokrycie wszelkich kosztów związanych z pobytem przedstawicieli Olsztyna na Litwie i w Szwecji.
Z D J Ę C I A
F I L M Y