Szóstego stycznia 1946 roku w ewidencji obecnej Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej im. Tadeusza Kotarbińskiego w Olsztynie zapisano pierwsze książki. Ta data jest umownie przyjmowana jako początek istnienia biblioteki. By uczcić 70-lecie placówki, bibliotekarze zorganizowali dzisiaj (6.04) w swojej siedzibie przy ul. Natalii Żarskiej 2 konferencję pod hasłem „70 lat na rzecz edukacji”. Rozmawiano o przeszłości i przyszłości biblioteki, ale nie zabrakło też jubileuszowych gratulacji i życzeń.
- Myślę, że największym sukcesem Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Olsztynie, która powstała po to, by służyć nauczycielom, jest to, że biblioteka nigdy nie zrzekła się służebnej funkcji wobec nauczycieli, mimo że czytelnictwo wśród nauczycieli na przestrzeni lat się zmieniało - powiedziała nam Sylwia Czacharowska, dyrektor biblioteki.
- Zaczynaliśmy w latach 40. od 30% zatrudnionych nauczycieli, potem czytelnikami tej biblioteki było 70% nauczycieli, w tej chwili jest to około 20%. Ale biblioteka zawsze podążała i podąża za nauczycielem i za szkołą. Kiedy była potrzebna książka, to tę książkę dostarczaliśmy, jeżeli były potrzebne różnego rodzaju szkolenia dla nauczycieli, to takie szkolenia były organizowane. Jak zaczęła się reforma w nowej Polsce, biblioteka była miejscem, gdzie znalazły swoje stałe miejsce wszystkie książki szkolne. Biblioteka organizowała wiele wystaw związanych z książką szkolną i dalej towarzyszyła nauczycielom, którzy musieli bardzo sprawnie przystosować się do trochę innej szkoły.Potem biblioteka weszła w technologie informacyjno-komputerowe dla szkół. Od początku lat 2000. bardzo intensywnie wspomaga szkoły i nauczycieli przez realizację różnego rodzaju zajęć dla dzieci. Średnio w roku biblioteka organizuje 200-300 zajęć dla różnych typów szkół. Oprócz pracy z dziećmi, dużą część aktywności biblioteki stanowią zajęcia wspomagające nauczycieli w edukacji poprzez różnego rodzaju szkolenia, konferencje, warsztaty.
- W tej chwili działalność biblioteki opiera się na trzech zasadniczych filarach - powiedziała dyrektor Czacharowska.
- Pierwszy filar to tradycyjne działania biblioteczne, czyli udostępnianie książek, zbiorów i informacji. Drugi to działalność edukacyjna na rzecz uczniów, a trzeci to pomaganie nauczycielom w codziennej pracy edukacyjnej.
Z oferty Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej może korzystać każdy, ale nie wszystkie oczekiwania czytelników biblioteka może zaspokoić.
- Książek z kręgu tzw. kultury popularnej czytelnicy u nas raczej nie znajdą - wyjaśniła Sylwia Czacharowska.
- Natomiast dysponujemy literaturą wartościową i pracami naukowymi - tym wszystkim, co nauczycielowi jest potrzebne na co dzień.W jubileuszowej uroczystości wziął udział marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. Towarzyszył mu dyrektor Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Zdzisław Fadrowski. Nie zabrakło również reprezentantów regionalnych i olsztyńskich instytucji kultury: Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu, Biblioteki Seminarium Duchownego Hosianum. Obecni byli także przedstawiciele szkół, uczelni i stowarzyszeń współpracujących z Warmińsko-Mazurską Biblioteką Pedagogiczną. Nie zabrakło także olsztyńskich artystów, których prace wystawiane są w prowadzonej przez bibliotekę Galerii Bakałarz.
W programie jubileuszowej konferencji, oprócz gratulacji i życzeń dla jubilatki, znalazł się wykład dra Henryka Łazarskiego, kierownika biblioteki w Uczelni Łazarskiego zatytułowany „Biblioteka przyszłości: usługa czy miejsce?”. Głos zabrali również inni uczestnicy konferencji, którzy starali się odpowiedzieć na pytanie, co im dała biblioteka pedagogiczna i czego od tej biblioteki oczekują w przyszłości.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :