W BWA Galeria Sztuki w Olsztynie rozpoczęły się wczoraj (1.04) FEMI-looki - spotkania wokół wystawy „Syreni śpiew” Izy Moczarnej-Pasiek oraz „Dobrze już było” Bettiny Bereś, prezentowanych obecnie w galerii.
Dwudniową imprezę zainaugurowano wykładem dr Katarzyny Lewandowskiej z Katedry Historii Sztuki i Kultury UMK Toruń, ASP Gdańsk pt. „To, co (nie)chciane w sztuce feministycznej”. Po wykładzie natomiast zaplanowano panel dyskusyjny na temat postrzegania kobiecości w sztuce.
Na początku swej prezentacji prelegentka wyjaśniła skąd tytuł wykładu. „To, co (nie) chciane” dotyczy tego, co było ignorowane przez mężczyzn, krytyków, historyków sztuki. Kobiety żyły w cieniu mężczyzny, nie miały prawa do nauki, a zmieniło się to dopiero za sprawą ruchu feministycznego w latach 70. ubiegłego wieku, który, aby te zmiany przeprowadzić, musiał działać radykalnie. Od tego czasu wiele zmieniło się w postrzeganiu kobiet w ogóle, nie tylko w sztuce.
Dr Lewandowska skupiła się na wyjątkowych kobietach tworzących sztukę na przestrzeni lat. Opowiadała m.in. o trudnościach, z jakimi musiały się zmierzyć artystki feministyczne; o środkach przekazu, które wykorzystywały; o różnicach w postrzeganiu kobiet i mężczyzn.
Wczorajsze wydarzenia nie były jedynymi zaplanowanymi w ramach FEMI-looków. W siedzibie galerii właśnie rozpoczęły się „Kobiece warsztaty szycia makatek”, które prowadzi Olga Orzeł-Kopeć (BWA).
Inspiracją dla warsztatów są aktualne wystawy w BWA, na których pokazywane są makatki wyszywane przez Bettinę Bereś i uczestniczki projektu Izy Moczarnej-Pasiek. Przy kawie i domowych słodkościach panie mogą nauczyć się wyszywać łańcuszkiem i haftem płaskim.
Z D J Ę C I A