Czarny szlak pieszy im. Alojzego Śliwy jest najdłuższym szlakiem, którego trasa w przeważającej większości biegnie w obrębie granic administracyjnych Olsztyna. Ze względu na swoją długość często korzystają z niego także rowerzyści.
Trasa szlaku rozpoczyna się przy Wysokiej Bramie, zwanej ongiś Bramą Górną. Następnie przechodząc przez Stare Miasto, mija olsztyński zamek oraz XIX-wieczny wiadukt kolejowy. O zamku nie trzeba wiele pisać, gdyż jest on jednym z najbardziej rozpoznawalnych olsztyńskich zabytków. Skupić się można natomiast na samym wiadukcie, który jest jedynym miejscem w mieście, gdzie rzeka Łyna przecina się z trakcją kolejową.
Wiadukt dzielący się na dwie części powstał w latach 70. XIX stulecia. Był to czas uruchomienia pierwszych połączeń kolejowych Olsztyna z ościennymi miejscowościami. Dzięki swojemu położeniu, a także wielkości konstrukcji, pasażerowie podróżujący pociągami mogą przez moment podziwiać piękną panoramę niemal całego miasta.
Spod owego wiaduktu szlak kieruje się ku Lasowi Miejskiemu. W jego obrębie przecina się m.in. ze szlakiem błękitnym, prowadzącym z okolic Jeziora Długiego do Jakubowa, zlokalizowanego w północnej części miasta. Leśnymi ścieżkami trasa dociera do osiedla Redykajny, gdzie częściowo obiega Jezioro Tyrsko, popularnie zwane Żbikiem. Wcześniej szlak napotyka też na Rezerwat Redykajny, jeden z dwóch zlokalizowanych w Lesie Miejskim rezerwatów przyrody. Można tam podziwiać m.in. takie gatunki roślin jak mchy torfowce czy rosiczki.
Z Redykajn szlak zmierza ku kolejnej olsztyńskiej dzielnicy. Tym razem przebiega przez Gutkowo, wieś pod koniec lat 80. ubiegłego wieku w części włączoną do miasta. Z punktu widzenia turysty godny podziwu jest tam XIV-wieczny Kościół Św. Wawrzyńca. Nie każdy olsztyniak wie, że świątynia ta jest drugim pod względem wieku kościołem w mieście, ustępując stażem tylko Bazylice konkatedralnej Św. Jakuba. Nieopodal kościoła znajduje się parafialny cmentarz, na którym pochowany jest m.in. Alojzy Śliwa, patron szlaku.
Z Gutkowa trasa szlaku ulicą Żurawią podąża ku Łupstychowi, podolsztyńskiej wsi, w części włączonej także w granice miasta. Można tam natknąć się m.in. na pozostałości chat rybackich.
Kolejne sześć kilometrów szlak wiedzie brzegami Jeziora Ukiel, największego akwenu wodnego w Olsztynie. Trasa kończy się na osiedlu Dajtki, nieopodal hotelu Novotel.
Łącznie szlak liczy 18,5 km. Jego przejście może zająć więc nawet cały dzień. Rzecz jasna potencjalni spacerowicze mogą skorzystać tylko z części szlaku, co udogadnia im choćby komunikacja miejska. Zarówno w Redykajnach, Gutkowie, jak i Łupstychu znajdują się przystanki MPK, którego autobusy w dogodny sposób łączą owe miejsca z centrum Olsztyna, a także po części - z Dworcem Głównym PKP.
Z D J Ę C I A