W sobotę (2.04) już po raz dziewiąty na całym świecie obchodzony będzie Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Stowarzyszenie Wyjątkowe Serce wspólnie z samorządem Olsztyna po raz trzeci organizuje happening pod ratuszem. O godz. 18. budynek Urzędu Miasta rozbłyśnie niebieskim światłem, w dowód solidarności z ludźmi autystycznymi.
- Zachęcam wszystkich do przybycia, bądźmy razem dla ludzi z autyzmem - mówi Wanda Agnieszka Jabłońska, przewodnicząca Stowarzyszenia Wyjątkowe Serce i dyrektor Zespołu Placówek Edukacyjnych, gdzie uczą się dzieci i młodzież z tą niepełnosprawnością.
- Ponieważ niebieski to kolor autyzmu, ubierzmy się tego dnia na niebiesko, albo przynajmniej z wyraźnym błękitnym akcentem.Budynek Urzędu Miasta zostanie podświetlony na niebiesko, podobnie jak wiele budynków na całym świecie - m.in. Statua Wolności w Nowym Jorku, parlament w Budapeszcie, opera w Sydney czy Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Błękitne światło symbolizuje solidarność z ludźmi dotkniętymi tą coraz powszechniejszą niepełnosprawnością. Na wielkim telebimie pokazane zostaną filmy o autyzmie. Pośrodku placu stanie namiot sensoryczny z urządzeniami symulującymi inny odbiór świata przez ludzi z autyzmem. Dzieci będą mogły malować błękitne obrazy i figurę Lorda Vadera w wyjątkowo niebieskim uniformie.
- Specjalnie dla najmłodszych zaplanowaliśmy też słodki poczęstunek, oczywiście w kolorze błękitu - mówi Ewelina Tarkowska, nauczyciel ZPE, koordynator obchodów ŚDŚA w Olsztynie.
- Rozdawać będziemy niebieskie balony i ulotki informacyjne o autyzmie.
Z inicjatywy amerykańskiej fundacji Autism Speaks cały kwiecień obchodzony jest jako Światowy Miesiąc Wiedzy o Autyzmie. Dlatego błękitny happening rozpocznie cykl wydarzeń upowszechniających wiedzę o tej niepełnosprawności. Przez cały kwiecień na pierwszym piętrze Urzędu Miasta oglądać można wystawę prac dzieci i młodzieży z autyzmem, przygotowaną przez Milenę Lewandowską, Sylwię Jankowską, Alicję Czernysz- Przybylak i Ewę Zawalich w ZPE. W sobotę 16. 04 w ZPE odbędzie się Błękitna Sobota - cykl bezpłatnych porad specjalistów dotyczących zaburzeń ze spektrum autyzmu. Podsumowaniem będzie spektakl Integracyjnego Teatru Tańca AUTentYcZni My na dużej scenie Teatru Jaracza we wtorek 26. 04.
Autyzm został uznany przez ONZ za najgroźniejszą chorobę cywilizacyjną XXI wieku, obok AIDS i chorób nowotworowych. Według ostrożnych szacunków w Polsce mieszka obecnie ok. 30 tys. ludzi z autyzmem. Zaburzenia ze spektrum ujawnią się u jednego na 80 urodzonych w tym roku dzieci.
Z D J Ę C I A