BWA Galeria Sztuki w Olsztynie zaprasza na FEMI-looki - spotkania wokół wystaw „Syreni śpiew” Izy Moczarnej-Pasiek oraz „Dobrze już było” Bettiny Bereś. W programie wykład dr Katarzyny Lewandowskiej (Katedra Historii Sztuki i Kultury, UMK Toruń, ASP Gdańsk) pt. „To, co (nie)chciane w sztuce feministycznej”, panel dyskusyjny poświęcony postrzeganiu kobiecości w sztuce, a także warsztaty makatkowe.
»
1 kwietnia (piątek), godz. 17.30 Spotkanie wokół wystawy „Syreni śpiew” Izy Moczarnej-Pasiek. W programie wykład dr Katarzyny Lewandowskiej (Katedra Historii Sztuki i Kultury, UMK Toruń, ASP Gdańsk) pt. „To, co (nie)chciane w sztuce feministycznej”, a także panel dyskusyjny na temat postrzegania kobiecości w sztuce.
Wstęp wolny.
Iza Moczarna-Pasiek - artystka, fotografka, feministka. W swoich projektach walczy ze stereotypowym postrzeganiem kobiecości. Ukazuje obszary kobiecego życia ukryte za zasłoną tabu zbudowanego przez religię i kulturę polskiego społeczeństwa. Jest autorką pierwszego w Polsce „Kalendarza Amazonek 2005”, w którym kobiety po mastektomii pozują do aktów, projektu „Cięcie”, w którym modelkami są łyse kobiety czy „Hardej Wenus”, gdzie przed obiektywem rozbierają się kobiety większych rozmiarów.
Dr Katarzyna Lewandowska (Katedra Historii Sztuki i Kultury UMK/Gender Studies Instytut Filozofii UMK/ASP w Gdańsku) - historyczka sztuki, feministka, kuratorka, działaczka na rzecz praw zwierząt i wykluczonych. W badaniach skupia się na poszukiwaniu cielesności w sztuce współczesnej, wykorzystując dyskurs filozofii feministycznej. Zainteresowana sztuką zaangażowaną, która wchodzi w krytyczny dyskurs z władzą. Badaczka zajmuje się także motywami kobiecości w sztuce tybetańskiej. Autorka cyklu wystaw: FEMININE i ANARCHIA.
»
2 kwietnia (sobota), godz. 12.00-15.00 Kobiece warsztaty szycia makatek Prowadzenie: Olga Orzeł-Kopeć
Inspiracją dla warsztatów są aktualne wystawy w BWA, na których pokazywane są makatki wyszywane przez Bettinę Bereś i uczestniczki projektu Izy Moczarnej-Pasiek. Przy kawie i domowych słodkościach nauczymy się wyszywać łańcuszkiem i haftem płaskim.
Wstęp na warsztaty: 12 zł, zapisy pod nr tel. (89) 522 27 09, liczba miejsc ograniczona.
Zapraszamy!