Seminarium dla nauczycieli odbywa się w Memoriale de la Shoah (Instytucie Pamięci o Holocauście) w Paryżu. Jedyną reprezentantką województwa warmińsko-mazurskiego, uczestniczącą w szkoleniu jest Joanna Mieszczyńska, nauczycielka historii Gimnazjum nr 13 i ambasador Muzeum POLIN w Warszawie.
Seminarium zorganizowane jest przez Memorial de la Shoah w Paryżu we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji w Warszawie. Zakłada wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy dwoma krajami w dziedzinie nauczania o ludobójstwie na świecie w XX w., w tym o Holokauście, zachowania pamięci o ofiarach zbrodni, a także edukacji przyszłych pokoleń.
Zaplanowane zajęcia dostarczają nowej wiedzy, wykraczającej poza wymagania podstawy programowej oraz przyczyniają się do doskonalenia umiejętności w zakresie edukacji o Holokauście, historii i kulturze Żydów, masowych mordach na świecie, nie tylko w czasie II wojny światowej, ale i po wojnie.
Nauczyciele wspólnie z naukowcami z uniwersytetów w Paryżu, Klagenfurcie, Lyonie odpowiadają na pytania: jak nauczać o ludobójstwie i jak nauczać o Holocauście? Nauczyciele z Polski zwiedzają miejsca pamięci we Francji - Memorial de la Shoah i dawny obóz internowania w Drancy. Szczególnie ciekawe i cenne było spotkanie z byłą więźniarką obozu w Auschwitz - Francuzką Yvette Levy, która opowiedziała o swojej historii - młodej dziewczyny, która przeżyła pobyt w obozie.
Cenne dla nauczycieli były warsztaty pedagogiczne - wymiana doświadczeń między nauczycielami z polskich i francuskich szkół. Rozmowy na temat sposobów nauczania o Shoah (zagładzie) dzieci w wieku szkolnym.
Wjazdowe seminarium w Paryżu dało bezcenną wiedzę i stanowiło wymianę doświadczeń, które mogą w przyszłości przełożyć się na konkretne działania w regionie.
Z D J Ę C I A