Sojusz Lewicy Demokratycznej proponuje, by konflikt w sprawie Trybunału Konstytucyjnego rozwiązać przy nowym „Okrągłym stole”. Z propozycją zwołania takiego spotkania przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty wystąpił do prezydenta RP Andrzeja Dudy. O lewicowym pomyśle na rozwiązanie wciąż pogłębiającego się konfliktu wokół TK i złagodzenia podziałów w społeczeństwie mówili dziś (15.03), podczas zwołanej w Olsztynie konferencji prasowej: Władysław Mańkut - przewodniczący Rady Wojewódzkiej SLD na Warmii i Mazurach, Marcin Kulasek - sekretarz generalny SLD i Grzegorz Gieda - przewodniczący Federacji Młodych Socjaldemokratów w Olsztynie.
- Dzisiaj przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty przekazał list do prezydenta RP Andrzeja Dudy z propozycją zwołania „Okrągłego Stołu” - poinformował Władysław Mańkut. -
Myślę, że byłoby to dobre miejsce, które pozwoliłoby Polakom zrozumieć co się zdarzyło i dlaczego. - Z naszej strony, tutaj w Olsztynie, złożyliśmy na ręce przewodniczącego Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz marszałka województwa projekt uchwały Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego w sprawie zgody narodowej - dodał Marcin Kulasek, który jest także radnym wojewódzkim w Olsztynie.
- Uchwała nawołuje polityków do podjęcia wspólnych działań, apeluje do nich, żeby zechcieli zrozumieć, że wspólne rozmowy przy umownym „Okrągłym Stole” są więcej warte niż różnego rodzaju „Kryteria uliczne”.Drugi z tematów poruszonych podczas konferencji prasowej SLD były dopływające z gmachu na Wiejskiej w Warszawie pogłoski o planach obniżenia emerytur służb mundurowych. Szczegółów tych planów przedstawiciele SLD nie znają, tłumacząc ten stan brakiem swoich reprezentantów w sejmie. Informacje jednak są na tyle wiarygodne, że Włodzimierz Czarzasty wraz z przedstawicielami Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych i Związku Żołnierzy Wojska Polskiego podpisali wczoraj (14.03) przesłanie do emerytów mundurowych, w którym
„wyrażają najwyższe zaniepokojenie dzieleniem polskich żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych według kryterium daty urodzenia i przy zastosowaniu odpowiedzialności zbiorowej”.
- Po 27. latach zmian w Polsce, ciągle jeszcze się próbuje stosować zasadę odpowiedzialności zbiorowej, analizuje się możliwości obniżenia emerytur w służbach mundurowych - powiedział Władysław Mańkut.
- Tego typu działania, w ocenie SLD, są działaniami destabilizującymi jedność społeczną, wprowadzającymi poczucie niefunkcjonowania państwa prawa. Obywatele nie mogą się czuć bezpieczni nie tylko w sensie bezpieczeństwa fizycznego, ale również z punktu widzenia ich praw nabytych.Przebieg całej konferencji zarejestrowaliśmy na filmie wideo. Zainteresowanych zachęcamy do obejrzenia nagrania.
Z D J Ę C I A
F I L M Y