Pierwszego marca w Polsce obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia składamy hołd niezłomnym bohaterom antykomunistycznego podziemia - mordowanym, katowanym i wyklętym za obronę naszej niepodległości. Harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej włączają się w organizację lokalnych obchodów w całej Polsce. W Olsztynie po raz pierwszy mamy szansę uczcić bohaterów, włączając się w IV Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” - projekt Fundacji Wolność i Demokracja, którego organizacji podjął się Obwód Warmińsko-Mazurski Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.
Olsztyński Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych wystartuje w niedzielę (28.02) o godz. 12.00 na Stadionie Leśnym. Trasa poprowadzi leśnymi drogami Lasu Miejskiego. Dystans 1963 metrów wskazuje rok, w którym zastrzelony został ostatni Żołnierz Wyklęty - Józef Franczak ps. Lalek.
- W biegu, który odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne, może wziąć udział każda osoba niezależnie od wieku, ale w tym roku wprowadziliśmy limit uczestników - 100 osób - informuje Małgorzata Siergiej z ZHR.
- Decyduje kolejność zgłoszeń. Biuro czynne będzie w dniu zawodów od godz. 11:00, choć udzielamy informacji i zapisujemy uczestników już od 24 lutego 2016 roku. Osobą odpowiedzialną za organizację biegu jest Bartosz Pietrzak (tel. 696790305). Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej http://tropemwilczym.pl/
Koszt udziału w biegu to 10 zł. W ramach wpisowego każdy zawodnik otrzyma specjalny pakiet startowy. Organizatorzy oferują ciepłą herbatę, zapewniają opiekę medyczną i ewentualną opiekę nad małymi dziećmi, jeżeli rodzice zechcą wziąć udział w biegu.
- Zapraszamy chętnych: rodziny, przyjaciół harcerstwa, sympatyków biegania i miłośników historii Polski, zwłaszcza tej nie do końca poznanej, do udziału w niezwykłym wydarzeniu. Nie liczy się czas czy miejsce na mecie - najważniejsze, by przebyć trasę i upamiętnić w ten sposób polskich patriotów, którzy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia, a których za wierność złożonej przysiędze i bezkompromisowość wobec współpracy z władzą komunistyczną, propaganda PRL określała ich mianem faszystów i bandytów - mówi Małgorzata Siergiej.
Podczas biegu prowadzona będzie zbiórka pieniędzy przeznaczonych na budowę pomnika polskich ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie.